Hala Izerska

Hala Izerska, na dalszym planie widoczne schronisko Chatka Górzystów
Grób Paula Hirta i Chatka Górzystów
Hala Izerska zimą – polski biegun zimna

Hala Izerska (Izerska Łąka, niem. Grosse Iserwiese, czes. Velká Jizerská louka) – górska łąka (hala) położona na wysokości 840–880 m n.p.m. w dolinie Izery w Górach Izerskich w Sudetach[1].

Obszar ten jest nazwany Halą Izerską m.in. w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych[2]. Wprowadzenie tej nazwy przypisuje się Tadeuszowi Steciowi (lata 50. XX wieku), mimo że tradycja językowa wskazuje na preferowanie w Sudetach nazwy „łąka” zamiast „hala”[1][3].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Warunki klimatyczne panujące na Hali izerskiej są zbliżone do położonego o 600 m wyżej subalpejskiego piętra Karkonoszy, co spowodowane jest napływem chłodnego i wilgotnego powietrza atlantyckiego[1]. Latem notowane bywają na niej ujemne temperatury powietrza: -5,5 °C (20 lipca 1996), -1,7 °C (14 sierpnia 2012). 29 grudnia 1996 zanotowano -36,6 °C[4], a 3 lutego 2012 -36 °C. W każdym miesiącu notuje się tutaj temperatury ujemne[5], a śnieg zalega tu do maja[6]. Ze względu na najniższe średnie temperatury roczne Hala Izerska uważana jest za polski biegun zimna (konkurując z Puścizną Rękowiańską[7]). Rekordowo niskie temperatury na Hali Izerskiej są efektem nocnej inwersji temperatury, kiedy ze zboczy gór schodzi chłodne powietrze w kierunku szczelnej kotliny[4]. Roczna suma opadów wynosi 1500 mm, czyli w przybliżeniu tyle, ile w Karkonoszach i Tatrach[4].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Na Hali Izerskiej rosną charakterystyczne dla torfowisk okazy bażyny czarnej, turzycy skąpokwiatowej i bagiennej, wełnianki pochwowatej i wąskolistnej czy rosiczki okrągłolistnej. Na Hali Izerskiej znajduje się najniższe stanowisko kosodrzewiny i jest ono jednym z dwóch pozakarkonoskich stanowisk w Sudetach. Obszar ten częściowo obejmuje swoim zasięgiem rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery[6], wchodząc w skład obszaru Ramsar o tej samej nazwie pod międzynarodowym numerem 2319[8].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na Hali Izerskiej znajduje się schronisko Chatka Górzystów – jedyny obiekt, który ocalał ze zniszczonej w latach 50. XX wieku wioski Gross-Iser[9]. Prowadzą do niej wygodne, utwardzone drogi rowerowe i piesze, m.in. ze Świeradowa-Zdroju oraz piesze szlaki turystyczne i narciarskie.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez Halę przebiegają następujące szlaki[10]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Hala Izerska. Dziennik leśny. [dostęp 2020-09-20].
  2. Warstwa PRNG:Fizjografia, Geoportal krajowy.
  3. Jerzy K. Bieńkowski Piękne i dziwne nazwy Gór Izerskich.
  4. a b c Izerski biegun zimna. Świeradów.pl. [dostęp 2020-09-20].
  5. Łukasz Zalesiński: Gross Iser, czyli tajemnica małej Syberii. Podróże onet, 2019-12-28. [dostęp 2020-09-20].
  6. a b Michal Woźniak: Klejnot Gór Izerskich - Hala Izerska. Nasze Miasto Dolnośląskie, 2003-06-18. [dostęp 2020-09-20].
  7. Kamil Rakosza, Prawdziwy "biegun zimna" w Polsce. To nie Suwałki, rekord mrozu padł gdzie indziej, 28 lutego 2018.
  8. Peatland of the Izera River Valley, Ramsar Sites Information Service (ang.).
  9. Schronisko Chatka Górzystów. [dostęp 2020-09-20].
  10. Mapa turystyczna. [dostęp 2020-09-20].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.