Guy Parmelin

Guy Parmelin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 listopada 1959
Bursins
Szwajcaria Prezydent Szwajcarii
Okres od 1 stycznia 2021
Poprzednik Simonetta Sommaruga
Szwajcaria Członek Szwajcarskiej Rady Federalnej
Okres od 1 stycznia 2016
Przynależność polityczna Szwajcarska Partia Ludowa
Poprzednik Eveline Widmer-Schlumpf

Guy Parmelin (ur. 9 listopada 1959) – szwajcarski polityk, członek Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP). Od 1 stycznia 2016 członek Szwajcarskiej Rady Związkowej. Wiceprezydent Szwajcarii w 2020. Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej w 2021.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po wyborach parlamentarnych w 2015, w których Szwajcarska Partia Ludowa uzyskała rekordowy wynik 29% głosów, kandydatura Parmelina do Rady Związkowej została zaproponowana na miejsce Eveline Widmer-Schlumpf. Parmelin jest pierwszym w historii Rady członkiem Rady, który należy do SVP i pochodzi z francuskojęzycznej części Szwajcarii.

Do 2019 stał na czele Federalnego Departamentu Obrony, Ochrony Ludności i Sportu, od 2019 stoi na czele Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych.

11 grudnia 2019 w wyniku wyboru Simonetty Sommarugi na prezydenta Szwajcarii na 2020, został wybrany na wiceprezydenta[1], zaś 9 grudnia 2020 głosami 188 na 202 deputowanych został wybrany na urząd prezydenta Szwajcarii, który objął 1 stycznia 2021[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.