Guido Messina

Guido Messina
Ilustracja
Guido Messina
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia 1931
Monreale
Data i miejsce śmierci 10 stycznia 2020
Turyn
Obywatelstwo włoskie
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Włochy
Igrzyska olimpijskie
złoto Helsinki 1952 kolarstwo
(Druz. na dochodzenie)
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
złoto Amsterdam 1948 Na dochodzenie (A)
złoto Zurych 1953 Na dochodzenie (A)
złoto Kolonia 1954 Na dochodzenie
złoto Mediolan 1955 Na dochodzenie
złoto Kopenhaga 1956 Na dochodzenie
brąz Liège 1950 Na dochodzenie (A)
brąz Mediolan 1951 Na dochodzenie (A)
brąz Liège 1957 Na dochodzenie

Guido Messina (ur. 4 stycznia 1931 w Monreale, zm. 10 stycznia 2020 w Turynie[1]) – włoski kolarz torowy i szosowy, mistrz olimpijski oraz ośmiokrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze Guido Messina osiągnął w 1948 roku, kiedy zdobył złoty medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie amatorów podczas torowych mistrzostw świata w Amsterdamie. Jako amator zdobył w tej konkurencji jeszcze trzy medale: złoty na mistrzostwach świata w Zurychu w 1953 roku oraz brązowe podczas mistrzostw w Liège w 1950 roku i na rozgrywanych rok później mistrzostwach w Mediolanie. W międzyczasie wystartował na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku, gdzie wspólnie z Marino Morettinim, Mino De Rossim i Lorisem Campaną zdobył złoty medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W 1954 roku Messina przeszedł na zawodowstwo i jeszcze w tym samym roku zdobył indywidualnie złoty medal na mistrzostwach świata w Kolonii. Wyczyn ten powtórzył na dwóch kolejnych mistrzostwach świata: Mediolan 1955 i Kopenhaga 1956. Ostatni medal wywalczył na rozgrywanych w 1957 roku mistrzostwach świata w Liège, gdzie w swej koronnej konkurencji zajął trzecie miejsce za dwoma Francuzami: Rogerem Rivière i Albertem Bouvetem. Ponadto czterokrotnie zdobywał złote medale torowych mistrzostw kraju. Startował również w wyścigach szosowych, wygrywając między innymi pierwszy etap Giro d’Italia w 1955 roku, Km del Corso Mestre oraz kryterium w Nuoro także w tym samym roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.