Gottfried Reinhold Treviranus

Gottfried Reinhold Treviranus

Gottfried Reinhold Treviranus (ur. 4 lutego 1776 w Bremie, zm. 16 lutego 1837) – niemiecki przyrodnik, biolog, filozof i lekarz. Brat Ludolfa Christiana Treviranusa.

Twórca terminu "biologia" (niezależnie od Jean-Baptiste Lamarcka)[1])

Od roku 1797 był profesorem w Bremie. Prowadził badania nad anatomią bezkręgowców, badał budowę układu nerwowego, oka i innych narządów. W swoich doświadczeniach wprowadził metody mikroskopowe i eksperymentalne. Głosił zdolność organizmów do zmian pod wpływem środowiska zewnętrznego. Autor dzieła pt. Biologie; oder die Philosophie der lebenden Natur (1802).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Czubaja: Biologia. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, s. 16. ISBN 83-09-01702-2.© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.