Godfryd z Amiens

Święty
Godfryd
biskup
Ilustracja
Data urodzenia ok. 1065
Data i miejsce śmierci 8 listopada 1115
Soissons
Czczony przez Kościół katolicki
Kanonizacja XVI wiek
Wspomnienie 8 listopada

Święty Godfryd (ur. ok. 1065, zm. 8 listopada 1115 w Soissons) – święty katolicki, biskup Amiens.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Od piątego roku życia wychowywał się w klasztorze Mont-Saint-Quentin w pobliżu Péronne. W 1090 roku otrzymał święcenia kapłańskie[1] i został wybrany przełożonym benedyktyńskiego klasztoru Nogent-sous-Coucy. W 1104 roku na mocy ustaleń synodu w Troyes musiał przyjąć sakrę Amiens.

Święty Godfryd zwalczał symonię, był reformatorem życia klasztornego, popierał powstające nowe wspólnoty zakonne, był zwolennikiem reform kościelnych, stał na straży celibatu i dyscypliny kleru.

Reformatorskie zapędy i obrona mieszczan wywołały opór miejscowego społeczeństwa, co doprowadziło do jego wyjazdu do La Grande Chartreuse w listopadzie 1114 roku. Wezwany do powrotu przez biskupów zgromadzonych na synodzie w Beauvais powrócił, by wziąć udział w synodzie w Châlons. Zmarł w drodze z Reims do swojej diecezji, w opactwie St. Crépin (św. Kryspina) i tam został pochowany.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Święty Godfryd zmarł w opinii świętości i szybko został otoczony czcią. W księgach liturgicznych jego postać przywołano dopiero w XVI wieku.

Wspomnienie świętego Godfryda obchodzone jest 8 listopada.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 499/500. ISBN 83-7097-374-4.
  2. Hugo o. Hoever SOCist: Żywoty Świętych Pańskich. Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, s. 401.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.