Godfryd VI Andegaweński

Godfryd VI Andegaweński
hrabia Andegawenii, Maine i Nantes
Dane biograficzne
Dynastia Andegaweńska
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1134
Rouen
Data i miejsce śmierci 27 lipca 1158
Nantes
Przyczyna śmierci śmierć naturalna
Ojciec Godfryd V Plantagenet
Matka Matylda

Godfryd VI Andegaweński (ur. 1 czerwca 1134 w Rouen, zm. 27 lipca 1158 w Nantes), hrabia Andegawenii, Maine i Nantes, młodszy syn hrabiego andegaweńskiego Godfryda V Plantageneta i cesarzowej Matyldy, córki króla Anglii Henryka I. Był młodszym bratem króla Anglii Henryka II.

Jego ojciec zmarł w 1151 r. Godfryd razem z Henrykiem miał sprawować rządy w Andegawenii. Ojciec przekazał Godfrydowi w wyłączne władanie hrabstwo Maine. W 1154 r. Henryk został królem Anglii. Między braćmi zaczęły narastać konflikty, gdyż Henryk osobiście objął władzę zarówno w Andegawenii jaki i w Maine. Trzykrotnie Godfryd stawał do walki przeciwko Henrykowi, szukając oparcia u wrogów brata, głównie u króla Francji Ludwika VII.

Po raz pierwszy wystąpił przeciw bratu w lipcu 1152 r., wywołując bunt w Andegawenii, szybko jednak stłumiony przez Henryka. Drugi bunt miał miejsce niedługo po objęciu przez Henryka tronu Anglii. Trzeci i ostatni wybuchł w 1156 r. Dzięki mediacji matki udało mu się wywalczyć współwładzę nad Maine.

Godfryd zmarł nagle w 1158 r. Nigdy się nie ożenił i nie pozostawił potomstwa. Wyłączną władzę nad Maine uzyskał ponownie Henryk II.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.