Godfryd II Ferréol

Godfryd II, zwany Ferréol (zm. 30 kwietnia 1043/1045) – hrabia Gâtinais, najstarszy syn Hugona du Perche i Beatrycze z Mâcon.

Godfryd pojawia się w dokumencie Fulka, biskupa Paryża, z 26 maja 1028 r., gdzie wymieniony jest jako dziedzic hrabstwa Gâtinais. Objął je po śmierci swojego przyrodniego brata, Aubriego (syna matki Godfryda z pierwszego małżeństwa), w 1028 lub 1030 r. Przydomek Ferréol pojawia się dopiero w kronice z XII w., nic nie wiadomo, czy był tak określany już za życia.

Żoną Godfryda była od 1035 r. Ermengarda (zm. 18 marca 1076), córka Fulka III Czarnego, hrabiego Andegawenii, i Hildegardy z Sundgau. Godfryd miał z nią dwóch synów i córkę:

Dzięki małżeństwu Godfryda z Ermengardą jego synowie zostali władcami Andegawenii, jednego z najpotężniejszych francuskich hrabstw. Praprawnuk Godfryda, Henryk II Plantagenet, sięgnął w 1154 r. po koronę angielską.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Édouard de Saint Phalle,Les comtes de Gâtinais aux Xe et XIe siècle
  • Christian Settipani, Les vicomtes de Châteaudun et leurs alliés

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.