Godfryd II Bezdzietny

Godfryd II Bezdzietny
książę Dolnej Lotaryngii
Okres od 1012
do 1023
Poprzednik Otto z Lotaryngii
Następca Gozelo I Wielki
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 965
Data śmierci 1023
Ojciec Gotfryd I z Verdun
Matka Matylda saska
Rodzeństwo Gozelo I Wielki,
Herman z Ename

Godfryd II Bezdzietny (ur. około 965, zm. 26 września 1023) – był synem hrabiego Gotfryda I z Verdun i Matyldy saskiej. W 1012 został mianowany przez króla niemieckiego Henryka II księciem Dolnej Lotaryngii. Ta nominacja była częścią polityki ottońskiej, żeby chronić ich zachodnią część Rzeszy przed Francją.

Ponieważ Godfryd nie pochodził z Dolnej Lotaryngii, ale z Górnej Lotaryngii, nie był zaangażowany w interesy arystokracji dolnolotaryngijskiej i w związku z tym mógł całkowicie poświęcić się interesom swego króla. Z tego powodu podejmował różne kampanie przeciwko wszelkim wrogom królestwa. Godfryd wraz ze swoim bratem Hermanem z Ename, hrabią w Brabancji, wziął udział w bitwie pod Florennes (1015) przeciwko dynastii z Louvain (hrabiom Hainaut i Louvain) i w bitwie pod Vlaardingen przeciwko hrabiom Holandii (1018).

26 września 1023 zmarł bez potomków, a jego młodszy brat, Gozelo I Wielki został jego następcą jako książę Dolnej Lotaringii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.