Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie
Ilustracja
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Data powołania 1993
Siedziba Kraków
Adres ul. Skawińska 2
31-066 Kraków
Liczba członków ok. 100
Przewodniczący Tadeusz Jakubowicz
Telefon 12 429-57-35
E-mail krakow@jewish.org.pl
Strona internetowa Gminy

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowiegmina żydowska z siedzibą w Krakowie, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje południowo-wschodnią Polskę.

Gmina powstała w 1993, z przekształcenia istniejącej w latach 1946–1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie w Gminę Wyznaniową Żydowską. Obecnie zrzesza około 100 członków.

Gmina posiada cztery czynne synagogi: Remuh, Tempel, Izaaka i Kupa, z których ta pierwsza wykorzystywana jest do regularnych celebracji nabożeństw szabatowych i świątecznych. Poza tym gmina jest właścicielką synagog: Starej, Wysokiej, Poppera, Mizrachi, Deichesa, Chewra Thilim oraz innych położonych na terenie Małopolski, m.in. synagogi w Bobowej, Czarnym Dunajcu, Grybowie oraz Słomnikach[1].

Pod opieką gminy znajdują się cmentarze żydowskie, m.in. w Krakowie (Nowy, Remuh i Abrahama), Bochni, Gorlicach, Krynicy, Łabowej, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie, Zakopanem[1].

Gmina utrzymuje mykwę (ul. Podbrzezie) oraz koszerną stołówkę, która wydaje około 30 posiłków na miejscu, a 15 dowożonych jest do ludzi starszych i samotnych[1].

Od 19 października 2005 do sierpnia 2006 naczelnym rabinem Krakowa był Abraham Flaks. Od sierpnia 2006 do października 2012 był nim Boaz Pash. Od 2013 do 2015 rabinem w Krakowie był pochodzący z Izraela Eliezer Gurary – od 2014 do 2015 roku naczelny rabin Krakowa. Dawniej gminę wspomagał również Sacha Pecaric, a także późniejszy naczelny rabin Galicji Edgar Gluck, rabin z Chabad-Lubawicz – Eliezer Gurary, jak również rabin Icchak Horowitz.

Zarząd główny[edytuj | edytuj kod]

  • przewodniczący: Tadeusz Jakubowicz (od 1997)
  • wiceprzewodniczący: Helena Jakubowicz
  • członkowie Zarządu: Mina Gottlieb, Aleksander Opoczyński,Krystyna Podgórska

dawni przewodniczący:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie na stronie fzp.net.pl (w Internet Archive) [dostęp: 21 listopada 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.