Gieorgij Lwow

Gieorgij Lwow
Георгий Львов
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko Gieorgij Jewgienjewicz Lwow
Data i miejsce urodzenia 2 listopada 1861
Drezno, Królestwo Saksonii
Data i miejsce śmierci 7 marca 1925
Paryż, Francja
Przewodniczący Rządu Tymczasowego Rosji
Okres od 2 marca?/15 marca 1917
do 7 lipca?/20 lipca 1917
Przynależność polityczna Partia Konstytucyjno-Demokratyczna (Kadeci)
Poprzednik Mikołaj II (głowa państwa)
Nikołaj Golicyn (premier)
Następca Aleksander Kiereński
Minister spraw wewnętrznych
Okres od 2 marca?/15 marca 1917
do 7 lipca?/20 lipca 1917
Poprzednik Aleksandr Protopopow
Następca Nikołaj Awksientjew
podpis

Książę Gieorgij Jewgienjewicz Lwow (ros. Георгий Евгеньевич Львов, ur. 21 października?/2 listopada 1861 w Dreźnie, zm. 7 marca 1925 w Paryżu) – rosyjski polityk o orientacji liberalnej, członek partii kadetów, z wykształcenia prawnik. Pierwszy premier Rządu Tymczasowego w postcarskiej Rosji i minister spraw wewnętrznych od 2 marca?/15 marca 1917 do 7 lipca?/20 lipca 1917, po rewolucji lutowej i obaleniu caratu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Książę Lwow pochodził z rodu Rurykowiczów, z linii potomków książąt jarosławskich. Wychowywał się w miejscowości Popowka niedaleko Tuły. W młodości ukończył studia na wydziale prawa Uniwersytetu Moskiewskiego, później od 1886 - 1893 pracował w służbie cywilnej – w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W l. 1902 - 1905 przewodniczący zarządu ziemstwa guberni tulskiej, uczestniczył z zjazdach ziemstw przed rewolucją 1905 roku. Organizator pomocy przez ziemstwa rannym w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904 - 1905. W czasie rewolucji 1905 wstąpił do powstałej wówczas Partii Konstytucyjno-Demokratycznej (kadeci), z ramienia której został wybrany do Dumy w 1906 roku.

W czasie I wojny światowej, w lipcu 1915 został współprzewodniczącym Wszechrosyjskiego Związku Ziemstw i Miast (tzw. Ziemgor), ogólnorosyjskiej organizacji samorządowej utworzonej w celu pomocy państwu rosyjskiemu w organizacji zaopatrzenia i zaplecza szpitalnego dla armii.

W trakcie rewolucji lutowej został pierwszym szefem liberalnego Rządu Tymczasowego, powołanego 15 marca 1917 przez Komitet Tymczasowy Dumy w porozumieniu z Piotrogrodzką Radą Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. Uczestniczył w opracowaniu deklaracji Rządu Tymczasowego z 30 marca 1917 o uznaniu prawa Polski do niepodległości[1]. Rząd Lwowa wprowadził reformy o charakterze liberalnym (ogłosił amnestię, wolność prasy, swobodę zrzeszania) lecz nie podjął problemu reformy rolnej odkładając ją do decyzji Konstytuanty ani nie zdołał opanować rozprężenia spowodowanego zmęczeniem wojną. 1 lipca 1917 armia rosyjska rozpoczęła ostatnią ofensywę na froncie wschodnim w I wojnie światowej, która po kilku dniach zakończyła się porażką. Po nieudanej próbie bolszewickiego zamachu stanu (tzw. dni lipcowe) Gieorgij Lwow ustąpił, przekazując 20 lipca 1917 funkcję premiera Aleksandrowi Kiereńskiemu, dotychczasowemu ministrowi sprawiedliwości i wojny w swym rządzie.

Po przewrocie bolszewickim (rewolucji październikowej) wyjechał na Ural do Tiumeni. Tam został zimą 1918 aresztowany przez Czeka i wywieziony do Jekaterynburga. Uwolniony po trzech miesiącach wiosną 1918, z zakazem opuszczania miejsca pobytu, zdołał zbiec do Omska zajętego przez Korpus Czechosłowacki. Na polecenie Dyrektoriatu Ufijskiego wyjechał przez Syberię z misją dyplomatyczną do Stanów Zjednoczonych. Dotarł tam w październiku 1918.

Wobec zakończenia I wojny światowej udał się do Paryża, gdzie rozpoczęła się właśnie paryska konferencja pokojowa i gdzie przyjechał prezydent USA Thomas Woodrow Wilson. W czasie konferencji paryskiej i trwającej wojny domowej w Rosji (1918-1920) uczestniczył w Rosyjskiej Naradzie Politycznej(ros.) w Paryżu, politycznej reprezentacji ruchu Białych wobec państw Ententy. Na emigracji w Paryżu spędził resztę życia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odezwa rządu ks. Lwowa, cyt. w: Kazimierz Władysław Kumaniecki, Odbudowa państwowości polskiej, Kraków - Warszawa, 1924 s.67. Na odezwę tę powołał się w preambule mały traktat wersalski. P. też Cezary Berezowski, Powstanie państwa polskiego w świetle prawa narodów, Warszawa 1934, s.238

Bibliografia, literatura, linki[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.