Gian Maria Volonté

Gian Maria Volontè
Ilustracja
Volontè w 1970
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1933
Mediolan Włochy
Data i miejsce śmierci 6 grudnia 1994
Florina Grecja
Strona internetowa

Gian Maria Volonté (ur. 9 kwietnia 1933 w Mediolanie, zm. 6 grudnia 1994 we Florinie, Grecja) – włoski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Szkołę aktorską ukończył w Rzymie w 1957. Przez kilka lat grał w teatrze i występował w telewizji. W filmie debiutował w 1960. Przełomowe w jego karierze okazały się role w dwóch spaghetti westernach wówczas szerzej nieznanego reżysera Sergio Leone: Za garść dolarów (1964) i Za kilka dolarów więcej (1965). Filmy te odniosły światowy sukces i przyniosły sławę ich twórcom (Leone, Volontè oraz Clint Eastwood).

Volontè znany jest głównie z ról czarnych charakterów, jak w głośnym obrazie W kręgu zła (1970) Jean-Pierre’a Melville’a. Stworzył też jednak wiele innych wybitnych ról, jak w wyróżnionym Oscarem filmie Śledztwo w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem (1970) Elio Petriego. Volontè był laureatem wielu nagród filmowych i uważano go za jednego z najwybitniejszych aktorów europejskich lat 70.

Zmarł na zawał serca w Grecji podczas kręcenia Spojrzenia Odyseusza (1995) Teo Angelopoulosa (jego rolę przejął Erland Josephson). Został pochowany zgodnie ze swoją wolą na wiejskim cmentarzu na jednej z małych sycylijskich wysp.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.