Getynga

Getynga
Göttingen
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Dolna Saksonia
Zarządzający Rolf-Georg Köhler
Powierzchnia 116,89 km²
Populacja (31.12.2013)
• liczba ludności
• gęstość

116 891
1 000 os./km²
Nr kierunkowy 0551
Kod pocztowy 37001-37099
Tablice rejestracyjne
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
Getynga
Getynga
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Getynga
Getynga
Ziemia51°32′N 9°56′E/51,533333 9,933333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Getynga (niem. Göttingen, dolnoniem. Chöttingen) – akademickie miasto powiatowe w Niemczech, nad rzeką Leine, na południowym krańcu kraju związkowego Dolna Saksonia, siedziba powiatu Getynga. W roku 2013 miasto liczyło 116 891 mieszkańców. Jeden z głównych ośrodków naukowych kraju (ponad 30 tys. studentów). Liczące się centrum turystyczne oraz kulturalne.

Symbolem miasta jest niewielka fontanna – figura Gęsiareczki z 1901.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Figura Gęsiareczki

Pierwsza wzmianka o Getyndze pochodzi z 953 roku. Znajdował się tam już wtedy pałac cesarski Grona, gdzie odbywały się posiedzenia parlamentu oraz spotkania cesarza i królów. W 1180 pałac został zniszczony przez Henryka Lwa. Prawa miejskie uzyskane ok. 1210 roku. Od XIV wieku ośrodek sukiennictwa oraz członek Hanzy (w latach 13511572). Znajdujący się w mieście słynny uniwersytet założony w 1734 r. ukończyło ponad 30 laureatów Nagrody Nobla, między innymi: Adolf Butenandt i Walther Hermann Nernst. Studiowali lub wykładali tamże tak wielcy uczeni jak: Carl Friedrich Gauss, Wilhelm Weber, Peter Gustav Lejeune Dirichlet, David Hilbert, Max Born, J. Robert Oppenheimer, Friedrich Hund. W Getyndze ukończył studia filolog klasyczny Gotfryd Ernest Groddeck – profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Miasto jest siedzibą czterech instytutów badawczych Towarzystwa Maxa Plancka. Z Getyngi pochodzi zespół crossoverowy Guano Apes. Po II wojnie światowej na Uniwersytet Georga Augusta w Getyndze przeniesiono kadrę naukową z Uniwersytetu Albertyna w Królewcu (miasto włączone do ZSRR).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Przemysł metalowy, poligraficzny, elektrotechniczny, precyzyjny, optyczny i farmaceutyczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Drogowy[edytuj | edytuj kod]

W relacji północ-południe zachodnim obejściem miasta jest autostrada A7. Przez miasto przebiegają drogi krajowe B3 oraz B27.

Kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa w Getyndze znajduje się w kierunku zachodnim względem średniowiecznego centrum miasta. Zatrzymują się na niej pociągi regionalne, nocne oraz składy dużej prędkości ICE.

Publiczny transport zbiorowy[edytuj | edytuj kod]

Transport miejski[edytuj | edytuj kod]

Realizacją transportu miejskiego zajmują się Zakłady komunikacyjne w Getyndze (Göttinger Verkehrsbetriebe GmbH, GöVB). System transportu w mieście oparty jest na 27 liniach autobusowych (19 linii dziennych oraz 8 linii nocnych) oraz około 500 przystankach autobusowych.

Transport międzymiastowy[edytuj | edytuj kod]

Transport międzymiastowy oraz podmiejski realizowany jest z dworca autobusowego (Zentraler Omnibusbahnhof Goettingen, ZOB) znajdującego się w pobliżu stacji kolejowej.

Transport rowerowy[edytuj | edytuj kod]

W Getyndze znajduje się pierwsza w Niemczech „ekspresowa trasa rowerowa” (eRadschnellweg)[1]. Droga o długości 4 km łączy stację kolejową z Północnym Kampusem Uniwersytetu.

Rynek w Getyndze

Osoby[edytuj | edytuj kod]

urodzeni w Getyndze[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. eRadschnellweg [dostęp 2017-02-24] (niem.).
  2. Medal Za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze, www.torun.pl [dostęp 2017-01-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.