George Arliss

George Arliss
Ilustracja
George Arliss
Imię i nazwisko George Augustus Andrews
Data i miejsce urodzenia 10 kwietnia 1868
Londyn
Data i miejsce śmierci 5 lutego 1946
Londyn
Zawód aktor
Współmałżonek Florence Arliss (od 1899)

George Arliss, właśc. George Augustus Andrews) (ur. 10 kwietnia 1868 w Londynie, zm. 5 lutego 1946 tamże) – brytyjski aktor teatralny i filmowy, laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Disraeli (1929; reż. Alfred E. Green).

Już w wieku 18 lat występował w przedstawieniach teatralnych na brytyjskiej prowincji, później również na londyńskim West Endzie. W 1901 wraz z trupą teatralną wyjechał na tournée do USA, gdzie został kolejne 20 lat, osiągając w 1908 roku status gwiazdy w sztuce The Devil. Wtedy też po raz pierwszy zagrał postać XIX-wiecznego premiera Wielkiej Brytanii Benjamina Disraelego, w napisanej specjalnie dla niego sztuce Disraeli.

Karierę filmową rozpoczął w 1921 roku, mając niemal 53 lata, niemym filmem The Devil. Ponownie wcielił się w postać brytyjskiego premiera w nakręconym w tym samym roku filmie Disraeli. Tę samą rolę zagrał raz jeszcze, już w dźwiękowym filmie pod tym samym tytułem z 1929 roku. W 1930 roku był nominowany do Oscara za role w dwóch filmach: Zielona bogini i właśnie Disraeli. Nagrodę otrzymał tylko za udział w tym ostatnim. Był pierwszym Brytyjczykiem, który otrzymał nagrodę Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W 1960 został uhonorowany gwiazdą w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd,

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.