Geghard

Klasztor Geghard i Dolina Górnego Azatu[a][a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Armenia
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II
Numer ref. 960
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2000
na 24. sesji
Położenie na mapie Armenii
Mapa konturowa Armenii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Klasztor Geghard”
Ziemia40°08′25,53″N 44°49′06,64″E/40,140425 44,818511

Klasztor Geghard – zespół klasztorny z IV wieku w Armenii w marzie Kotajk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji kompleks został założony przez Grzegorza Oświeciciela[1]. Pierwszy klasztor został zniszczony przez Arabów w IX wieku. Monaster przeżywał rozkwit w XIII wieku, głównie dzięki przechowywanym tu szczątkom św. Andrzeja i św. Jana i relikwii Włóczni Przeznaczenia przyciągającym pielgrzymów[1].

Zespół obejmuje kościoły i grobowce wykute w skale[1]. Najstarsza część kompleksu to wykuta w skale, niedokończona kaplica Grzegorza Oświeciciela[1]. Główny kościół (Kathoghikè) wzniesiony w 1215 roku na planie krzyża równoramiennego wpisanego w kwadrat nakrywa kopuła[1]. Wschodnie ramię krzyża zamyka apsyda. Do kościoła przylegają dwie dwupiętrowe kaplice[1]. Konstrukcja świątyni przypomina architekturę armeńskiej chaty chłopskiej – cztery masywne, wolno stojące kolumny podtrzymują kopułę z okrągłym otworem pośrodku by oświetlić wnętrza[1]. Narteks łączy kościół ze świątynią wykutą w skale[1].

Pierwszy kościół wykuty w skale powstał na planie krzyża równoramiennego przed 1250 rokiem[1]. W jego wschodniej części znajduje się grobowiec dynastii Proszian, przez który przechodzi się do drugiej świątyni w skale wykutej w 1283 roku[1].

W 2000 roku klasztor został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski Komitet ds UNESCO podaje nazwę „Klasztor w Geghard i Dolina Górnego Azatu”, zob. Polski Komitet ds UNESCO: Armenia (pol.). www.unesco.pl. [dostęp 2011-11-18].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j UNESCO: Monastery of Geghard and the Upper Azat Valley (ang.). [dostęp 2011-12-11].
  2. UNESCO: World Heritage Committee Inscribes 61 New Sites on World Heritage List (ang.). 2000-11-30. [dostęp 2011-12-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.