Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Muzeum Narodowe
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
w Sukiennicach
Ilustracja
Sala Chełmońskiego
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres Rynek Główny 3
31-042 Kraków
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Krakowie
Muzeum Narodowe Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Muzeum Narodowe
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
w Sukiennicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Narodowe Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Muzeum Narodowe
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
w Sukiennicach
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Muzeum Narodowe Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Muzeum Narodowe
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
w Sukiennicach
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Muzeum Narodowe Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Muzeum Narodowe
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
w Sukiennicach
Ziemia50°03′42″N 19°56′14″E/50,061667 19,937222
Strona internetowa
Wejście do Muzeum
Jan Matejko – Hołd Pruski, 1882

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Galeria, mieszcząca się na pierwszym piętrze Sukiennic (pod adresem Rynek Główny 1/3), jest najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego. Jej istnienie zapoczątkował Henryk Siemiradzki, który ofiarował mu swój słynny obraz Pochodnie Nerona. Pierwszą stałą wystawę otwarto w Sukiennicach w roku 1884.

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Obecnie galeria jest największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Dzieła wystawione są w czterech salach: Oświecenie (sala Bacciarellego), Romantyzm. W stronę sztuki narodowej (sala Piotra Michałowskiego), Wokół Akademii (sala Siemiradzkiego, dawna Hołdu pruskiego) i Realizm, polski Impresjonizm, początki Symbolizmu (sala Chełmońskiego, dawna Czwórki).

W Sali Oświecenia prezentowane są sceny historyczne i rodzajowe oraz portrety powstałe w drugiej połowie wieku XVIII, ilustrujące trendy klasycystyczne i preromantyczne w sztuce polskiej. Można tu zobaczyć prace artystów obcych: Marcelego Bacciarellego, Per Kraffta Starszego, Józefa Grassiego, twórców sprowadzonych do kraju przez króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego i magnatów, można zobaczyć także dzieła malarzy polskich: Aleksandra Orłowskiego, Kazimierza Wojniakowskiego i Franciszka Smuglewicza.

Sala Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego polskiego malarza romantycznego, prezentuje serię poświęconą szarży pod Somosierrą, portrety Żydów, chłopów i dzieci; jest to największa w Polsce kolekcja tego artysty. Znajduje się tutaj także Portret generała DembińskiegoHenryka Rodakowskiego oraz obrazy portretujące historię powstańczą i losy Polaków zesłanych na Syberię: Pożegnanie i PowitanieArtura Grottgera, Śmierć Ellenai, Wigilia na SyberiiJacka Malczewskiego.

Sala Wokół Akademii (dawna Hołdu pruskiego), to malarstwo historyczne, sala ta prezentuje tak znane obrazy jak: Pochodnie Nerona – Henryka Siemiradzkiego, Kościuszko pod Racławicami, Iwan Groźny, WernyhoraJana Matejki, a także, tymczasowo, Rejtan. Obraz Hołd Pruski obecnie powrócił z wystawy „Obok. Polska – Niemcy" w Berlinie na swoje stałe miejsce w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W sali Chełmońskiego eksponowane jest malarstwo pejzażowe Jana Nepomucena Głowackiego, Stanisława Masłowskiego (Wschód księżyca), malarstwo rodzajowe – słynna Czwórka i Burza Józefa Chełmońskiego oraz prace Aleksandra Kotsisa. W sali tej prezentowane są też realistyczne kompozycje Aleksandra Gierymskiego (Trąbki i Wieczór nad Sekwaną), symboliczne płótna Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, jak i impresjonistyczne kompozycje Leona Wyczółkowskiego. Status artysty w XIX-wiecznym społeczeństwie ukazuje Introdukcja Jacka Malczewskiego i Szał Władysława Podkowińskiego.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach eksponuje również rzeźby Jakuba Tatarkiewicza, Piusa Welońskiego, Antoniego Kurzawy czy Antoniego Madeyskiego.

Projekt „Nowe Sukiennice”[edytuj | edytuj kod]

Projekt „Nowe Sukiennice” polegał na gruntownym remoncie i modernizacji oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Trwał on od 31 sierpnia 2006 roku do 3 września 2010 roku. Eksponaty były wówczas przeniesione na Zamek Królewski w Niepołomicach[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowe Sukiennice. mnk.pl. [dostęp 2017-01-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.