Gabriel Turowski

Gabriel Turowski
Data i miejsce urodzenia 21 lutego 1929
Monasterzyska
profesor nauk medycznych
Specjalność: immunologia kliniczna
Alma Mater Uniwersytet Jagielloński
Profesura 20 marca 1990
Uczelnia Akademia Medyczna w Krakowie

Gabriel Turowski (ur. 21 lutego 1929 w Monasterzyskach na Podolu) – polski lekarz, profesor immunologii klinicznej, doktor bakteriologii i mikrobiologii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na zachodnim Podolu w Monasterzyskach. Był świadkiem rzezi dokonanej przez Ukraińców w Małopolsce Wschodniej. Jako ministrant towarzyszył księdzu w pochówku polskich cywili zabitych podczas masowych mordów w Korościatynie[1].

Po zakończeniu II wojny światowej wysiedlony z innymi Polakami z Podola osiadł w Krakowie. W 1952 ukończył chemię i biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Długoletni (22 lata) pracownik oddziału chirurgii w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie gdzie prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. Autor 6 patentów z zakresu biotechnologii, współautor kilkunastu kolejnych. 19 maja 1981 znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu.

Współautor patentu na lek Thymus Factor X, pierwszego w świecie leku ubikwityn, a także inicjator wprowadzenia bioterapii ubikwitynowej m.in. w łuszczycy, w urazach czaszkowo-mózgowych, w osteoporozie i wielu innych.

Publicysta prasy katolickiej, znawca pontyfikatu Jana Pawła II, członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Autor ponad 300 prac naukowych.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Kawaler, a od 2015 Komandor Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie[2], laureat nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka i Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, wyróżniony złotą odznaką honorową Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2011).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.