Głowica cylindra

Głowica cylindra – część w silniku spalinowym zamykająca cylinder, lub cylindry (głowica wspólna) silnika od strony denek tłoka (zwykle więc od góry, choć niekoniecznie - patrz silniki typu boxer, leżące, w układzie V, lub lotnicze - w układzie gwiazdy, odwróconego V itp), umożliwiając tym samym dokonanie sprężania czynnika roboczego (powietrza w silnikach o zapłonie samoczynnym, mieszanki paliwowo-powietrznej w większości silników o zapłonie iskrowym) w przestrzeni pomiędzy tłokiem a właśnie głowicą. Poza tą podstawową funkcją, głowica spełnia jeszcze kilka innych ważnych zadań, których zakres zależy od jej konstrukcji.

Droga rozwoju silników spalinowych doprowadziła do tego, że obecnie w większości silników spalinowych, stosuje się chłodzenie cieczą. Głowica, w obrębie której w każdym cyklu pracy cylindra dochodzi do zapłonu, jest elementem bardzo silnie obciążonym termicznie. Wskutek tego każda głowica chłodzonego cieczą silnika, posiada płaszcz wodny - czyli zamkniętą pomiędzy wewnętrznymi a zewnętrznymi ściankami przestrzeń, w której krąży ciecz chłodząca.

Ponadto w głowicy znajduje się cała, bądź część komory spalania - czyli przestrzeni o ściśle określonej pojemności, w której w pozycji zwrotu zewnętrznego tłoka sprężany i zapalany jest ładunek cylindra. Objętość tej przestrzeni odniesiona do pojemności całego cylindra w zwrocie wewnętrznym tłoka, wraz z nią, zwana jest stopniem sprężania, który jest jednym z ważniejszych parametrów konstrukcyjnych silnika. W przestrzeń komory spalania wkręcona jest świeca zapłonowa (dla silników o zapłonie iskrowym), lub wtryskiwacz (dla silników o zapłonie samoczynnym, oraz o zapłonie iskrowym z bezpośrednim wtryskiem paliwa lekkiego)

Współczesne głowice posiadają (dotyczy niemal wyłącznie silników czterosuwowych) wbudowane w komorę (komory) spalania elementy układu rozrządu silnika, składające się z zaworów ssących i wydechowych, po minimum jednym na każdy cylinder, wraz z zamykającymi je sprężynami zaworowymi. W nowoczesnych silnikach samochodowych niemal wyłącznie stosuje się napęd zaworów również umieszczony w głowicy, z uwagi na mniejszy hałas i mniejszą, dzięki bardziej zwartej budowie - masę układu rozrządu, która pozwala zwiększać szybkobieżność silnika. W głowicy takich silników odnajdziemy więc również napędzające zawory popychacze, a także wałek, lub wałki rozrządu, wymuszające za pomocą krzywek pracę zaworów za pośrednictwem popychaczy.

Na koniec należy wspomnieć o bardzo ważnej funkcji głowicy silnika: Jest ona elementem istotnie wpływającym na sztywność korpusu silnika, w związku z czym jej konstrukcja zawsze determinowana jest przez ten właśnie czynnik. Sztywność bowiem jest jedną z najważniejszych cech silnika w funkcji jego trwałości, a także możliwie najmniejszej głośności pracy.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.