Fryderyk II Żelazny

Fryderyk II Żelazny
Ilustracja
Fryderyk II Żelazny
ilustracja herbu
elektor Brandenburgii
Okres od 1440
do 1471
Poprzednik Fryderyk I
Następca Albrecht III Achilles
Dane biograficzne
Dynastia Hohenzollernowie
Data urodzenia 19 listopada 1413
Data śmierci 10 lutego 1471
Ojciec Fryderyk I
Matka Elżbieta bawarska
Żona Katarzyna Saksońska
Dzieci Dorota brandenburska
Małgorzata brandenburska
Jan
Erasmus

Fryderyk II Żelazny, Fryderyk II Hohenzollern (ur. 19 listopada 1413, Tangermünde – zm. 10 lutego 1471) – elektor brandenburski w latach 1440–1471, syn Fryderyka I Hohenzollerna.

Przyszedł na świat w zamku Tangermünde.

Od 1419 roku rozpatrywana była kwestia zawarcia małżeństwa między Fryderykiem a córką Władysława Jagiełły Jadwigą, uważaną od czasu zjazdu w Jedlni (1413) za dziedziczkę tronu polskiego. W kwietniu 1421 roku doszło do zawarcia układu między Polską a Brandenburgią, na mocy którego miało dojść do ślubu Jadwigi z Fryderykiem, w momencie osiągnięcia przez niego lat sprawnych, tj. około 1427 r. Sam Fryderyk miał przybyć jak najszybciej do Polski, by zapoznawać się z językiem i obyczajami, co nastąpiło 12 kwietnia 1422. Do ślubu jednakże nie doszło, co spowodowane zostało zarówno urodzeniem się Jagielle synów, jak i sprzeciwem cesarza Zygmunta Luksemburskiego.

W 1437 objął władzę mimo że nie był najstarszym synem Fryderyka I. Stało się tak gdyż Fryderyk I uważał najstarszego syna, Jana, za niekompetentnego.

Po śmierci Władysława III, na zjeździe w Piotrkowie, 27 marca 1446 roku biskup Zbigniew Oleśnicki wysunął na polski tron kandydaturę Fryderyka II Hohenzollerna, która została jednak przez panów koronnych odrzucona na rzecz księcia mazowieckiego Bolesława. W późniejszym czasie kandydatura Fryderyka była środkiem nacisku na Kazimierza Jagiellończyka, aby wymusić na nim inkorporację Wielkiego Księstwa Litewskiego do Korony[1].

W 1455 roku Fryderyk podjął się mediacji pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim. 26 września 1455 we wsi Pieniążkowo doszło do spotkania pomiędzy zainteresowanymi stronami. Do porozumienia nie doszło. Wtedy to Fryderyk wykupił Nową Marchię od Krzyżaków za 40 000 guldenów z zastrzeżeniem, że wojska krzyżackie mogą przez te tereny przechodzić.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

11 Czerwca 1441 Fryderyk poślubił Katarzynę Saksońską (1421 - 23 sierpnia 1476), córkę Fryderyka I i Katarzyny Brunszwik-Lüneburg.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Nowak, Dzieje Polski. Tom III. „Królestwo zwycięskiego orła”, str. 384-391, 2017.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.