Friðrik Þór Friðriksson

Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej nazwisko patronimiczne. Zobacz: islandzkie nazwiska.
Friðrik Þór Friðriksson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1954
Reykjavík
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Lata aktywności od 1975

Friðrik Þór Friðriksson (ur. 12 maja 1954 w Reykjavíku) – islandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Ze względów typograficznych poza Islandią spotyka się zwykle zapis: Fridrik Thor Fridriksson[1] lub Fridrik Thór Fridriksson[2]. Twórca Icelandic Film Corporation.

Charakterystyka twórczości[edytuj | edytuj kod]

W twórczości Friðrikssona zauważana jest fascynacja kinematografią amerykańską, z którą polemizować zaczyna on w filmie Białe wieloryby[3]. Jako lewicujący twórca przedstawia w swoich dziełach kontekst wpływów kulturowych i politycznych na społeczeństwo Islandii. Jego Dni filmu są zarówno wyrazem ambiwalencji wobec Stanów Zjednoczonych, jak i wyrazem tęsknoty za „magią kina”[4].

Motywami w jego twórczości jest sięganie do wątków typowych dla kina drogi z eksponowaniem przybyszy z zagranicy[5] oraz przedstawianie stosunku do własnej tradycji Islandczyków żyjących w ponowoczesnej rzeczywistości[6]. Ponadto jest to też przeciwstawianie panteistycznej wsi zlaicyzowanemu miastu[7] i sięganie do topiki religijnej[8], czemu towarzyszy zwracanie się w kierunku neopogaństwa. Tęsknota za tradycją widoczna jest w przedstawianiu natury, z którą wiążą się jego bohaterowie, co jako wyraz duchowej czystości jest odniesieniem do takiego przedstawiania rzeczywistości w literaturze islandzkiej od XIX wieku[9]. Odniesienia do neopogaństwa widoczne są też w innych działaniach Friðrikssona: do swych filmów wykorzystywał muzykę Hilmara Örna Hilmarssona, inspirującego się nurtem New Age[10], w początkowych scenach filmu Rock w Reykjaviku występuje pieśniarz i badacz pogańskich rytuałów Sveinbjörn Beinteinsson[11].

Tworząc film Anioły wszechświata, Friðriksson wykorzystał strategię systemu gwiazd, obsadzając sprawdzonych wcześniej aktorów: Ingvara Eggerta Sigurðssona, Hilmira Snæra Guðnasona i Baltasara Kormákura[12].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[13][14][15]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sebastian Jakub Konefał: Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność. Gdańsk: Wydawnictwo w Podwórku, 2016. ISBN 978-83-64134-14-2.
  • Jolanta Sowińska-Gogacz, Film islandzki dzisiaj. Sylwetka Fridrika Thóra Fridrikssona, "Kwartalnik Filmowy" 2002, nr 39-40.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.