Franciszek Shōemon

Święty
Franciszek Shōemon

ランシスコ正右衛門
męczennik
Data i miejsce śmierci 14 sierpnia 1633
wzgórze Nishizaka (Nagasaki)
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 18 lutego 1981
Manila (Filipiny)
przez Jana Pawła II
Kanonizacja 18 października 1987
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Franciszek Shōemon (Franciszek Shoyemon) (ur. ?; zm. 14 sierpnia 1633 na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki w Japonii) − święty Kościoła katolickiego, japoński dominikanin, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Data i miejsce jego urodzenia nie są znane, chociaż przypuszcza się, że na świat przyszedł w Nagasaki.

Wkrótce po przybyciu dominikańskiego misjonarza Dominika Ibáñez de Erquicia do Japonii został jego pomocnikiem, pełniąc funkcję katechisty. Działalność ewangelizacyjna w tym czasie w Japonii nie była łatwa, gdyż trwały prześladowania chrześcijan. Razem z Dominikiem Ibáñez de Erquicia został aresztowany 4 lipca 1633 r. w Nagayo. Będąc już w więzieniu został przyjęty do nowicjatu dominikańskiego. Dnia 13 sierpnia 1633 r. na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki został poddany torturze tsurushi (podobnie jak Dominik Ibáñez de Erquicia), w wyniku której zmarł następnego dnia. Jego ciało zostało poćwiartowane, spalone, a resztki wrzucono do morza, tak że nie udało się zebrać żadnych relikwii.

Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 18 lutego 1981 r. w Manila na Filipinach w grupie Dominika Ibáñez de Erquicia i towarzyszy. Tę samą grupę męczenników kanonizował Jan Paweł II 18 października 1987 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.