Flaga Paragwaju

Flaga i bandera narodowaFlaga ma różne wizerunki po obu stronach Flaga Paragwaju. Stosunek boków: 3:5
Flaga i bandera narodowaRewers (odwrotna strona flagi) Flaga Paragwaju. Stosunek boków: 3:5
Sztandar prezydencki

Flaga Paragwaju (hiszp. Bandera del Paraguay) – oficjalna flaga południowoamerykańskiej republiki Paragwaju. Jest unikatem wśród flag narodowych, gdyż posiada różne emblematy na awersie i rewersie.

Obecna flaga Paragwaju została zatwierdzona w 2013 jako uproszczona wersja starej flagi.

Na fladze znajdują się trzy poziome pasy: czerwony, biały i niebieski, z emblematem na środku białego pasa. Emblemat na awersie to godło paragwajskie: pięcioramienna gwiazda otoczona przez zielony wieniec i białą obręcz na której widnieją słowa Republica del Paraguay (Republika Paragwaju), wszystko w okręgu. Emblemat na rewersie to pieczęć Ministerstwa Finansów (siedzący żółty lew na tle czapki frygiskiej na tyczce, otoczony białą obręczą, na której widnieją słowa Paz y Justicia (Pokój i Sprawiedliwość)), także w okręgu[1].

Kolor czerwony reprezentuje patriotyzm, odwagę, heroizm, sprawiedliwość i równość. Kolor biały symbolizuje czystość, stabilność, jedność i pokój. Kolor niebieski reprezentuje wiedzę, spokój, prawdę i wolność.

W Paragwaju święto flagi obchodzone jest 14 maja.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Wrona, Ssaki. Zwierzęta na flagach i w herbach państw., „Aura” (nr 11), 2005, s. 31-32.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.