Fiołek stopowaty

Fiołek stopowaty
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny zielone
Nadgromada rośliny telomowe
Gromada rośliny naczyniowe
Podgromada rośliny nasienne
Nadklasa okrytonasienne
Klasa Magnoliopsida
Nadrząd różopodobne
Rząd malpigiowce
Rodzina fiołkowate
Rodzaj fiołek
Gatunek fiołek stopowaty
Nazwa systematyczna
Viola pedata L.
Sp. Pl.: 933 (1753)[3]

Fiołek stopowaty (Viola pedata L.) – gatunek roślin z rodziny fiołkowatych (Violaceae). Występuje naturalnie w Kanadzie (w prowincji Ontario) oraz Stanach Zjednoczonych (w Alabamie, Arkansas, Connecticut, Delaware, Dystrykcie Kolumbii, Georgii, Illinois, Indianie, Iowa, Kansas, Karolinie Południowej, Karolinie Północnej, Kentucky, Luizjanie, Marylandzie, Massachusetts, Michigan, Minnesocie, Missisipi, Missouri, Nebrasce, New Hampshire, New Jersey, stanie Nowy Jork, Ohio, Oklahomie, Pensylwanii, Rhode Island, Tennessee, Teksasie, Wirginii, Wirginii Zachodniej i Wisconsin[3][4][5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Bylina dorastająca do 5–30 cm wysokości, tworzy kłącza[4].
Liście
Blaszka liściowa jest pierzasto-klapowana, złożona z 3–9 klapek o owalnym, deltoidalnym lub lancetowatym kształcie. Mierzy 1–4 cm długości oraz 1–4 cm szerokości, jest całobrzega, ma nasadę od sercowatej do klinowej i tępy wierzchołek. Ogonek liściowy jest nagi i ma 2–12 cm długości. Przylistki są równowąsko lancetowate[4].
Kwiaty
Pojedyncze, wyrastające z kątów pędów[4]. Mają zielone działki kielicha o lancetowatym kształcie. Płatki są odwrotnie jajowate i mają barwę od jasnoniebieskofioletowej do ciemnopurpurowofioletowej (zwykle płatki są tego samego koloru, chociaż czasami dwa górne płatki są ciemniejsze od pozostałych), dolny płatek jest odwrotnie jajowaty, mierzy 12–24 mm długości, u nasady jest biały z drobnymi fioletowymi żyłkami, posiada obłą ostrogę o długości 2–3 mm[4][6]. Pręciki są wyraźnie złocistożółte[6].
Owoce
Torebki mierzące 6–10 mm długości, o elipsoidalnym kształcie[4].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Rośnie na łąkach i skarpach. Występuje na wysokości do 2000 m n.p.m.[4] Kwitnie od połowy do późnej wiosny, a w sprzyjających warunkach nawet do jesieni. W przeciwieństwie do innych fiołków jego kwiaty nie są klejstogamiczne. Nasiona mogą się rozsiewać do kilku centymetrów od rośliny macierzystej. Na ich powierzchni znajduje się słodki żel. Przyciąga on mrówki, które często przenoszą te nasiona do swoich gniazd (myrmekochoria)[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  3. a b c Viola pedata L. (ang.). Plants of the World Online. [dostęp 7 marca 2021].
  4. a b c d e f g Viola pedata (fr.). Plantes & Botanique. [dostęp 7 marca 2021].
  5. Viola pedata / Bird’s-foot Violet (ang.). NatureServe Explorer 2.0. [dostęp 7 marca 2021].
  6. a b c Birdfoot Violet (Viola pedata) (ang.). Illinois Wildflowers. [dostęp 7 marca 2021].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.