Film absolutny

Film absolutny - eksperymentalny kierunek niemieckiego kina awangardowego z okresu ekspresjonizmu. Stosował łączenie rytmu kadrów z ich plastyką, opartą zarówno na abstrakcji jak i malarstwie przedstawiającym[1].

Prekursorem tego gatunku jest Walter Ruttmann, którego film pt. "Opus 1", miał premierę w Berlinie w 1921 r. Inni twórcy to Hans Richter ("Rhythmus 21" z 1923/24 r.), Viking Eggeling oraz Oskar Fischinger ("Stromlinien" z 1922 r.). W 1925 w Berlinie odbył się przegląd "Film absolutny". Przedstawiono tam prace awangardy francuskiej i niemieckiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Czerwiński: Leksykon Sztuki Filmowej (1895-2002). Warszawa: 2008. [dostęp 16-12-2008]. (pol.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans Richter: "Film – sztuka oryginalna" (w: FNŚ.) 57.6
  • Andrzej Gwóźdź "Film absolutny – nieoficjalny nurt ekspresjonizmu niemieckiego" (w: "Niemiecki ekspresjonizm filmowy", UŚ. 1985)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.