Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Wikingów w roku 2009

Festiwal Słowian i Wikingów – cykliczna impreza plenerowa w formie rekonstrukcji historycznej. Odbywa się corocznie w pierwszy weekend sierpnia na wyspie Wolińska Kępa w Wolinie.

Festiwal Wikingów jest prawdopodobnie największą tego typu imprezą w tej części Europy. W roku 2008 ponad 1500 uczestników: wojowników, rzemieślników, odtwórców dawnych obrzędów i grup muzycznych z 21 państw - nie tylko Europy - prezentowało z zachowaniem historycznych realiów wszelkie aspekty życia wikingów i Słowian, a wioskę wikingów odwiedziło 37 tysięcy turystów. Impreza jest także okazją do spotkań fascynatów nadbałtyckich kultur wczesnego średniowiecza.

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Rekonstrukcje łodzi wikingów na Odrze

Atrakcjami festiwalu na Wolinie są wielkie inscenizacje bitew wikingów i Słowian: zdobywanie grodu, palenie wioski, inscenizacje napadów i potyczek. Przedstawienia dawnych obrzędów: ślubu, pogrzebu - na podstawie wikińskich sag. Na wodzie rozgrywają się bitwy replik wikińskich i słowiańskich okrętów, wyścigi i turnieje np. wyścig po wiosłach, gdzie śmiałkowie muszą przebiec po rzędzie wioseł wystających z dulek okrętów. W trakcie trzech dni festiwalu wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy, Rusini oraz wojowie i rzemieślnicy - odtwórcy postaci innych ludów - rozbijają w Wolinie repliki dawnych namiotów, strawę przygotowują korzystając ze średniowiecznych przepisów i produktów, rzemieślnicy lepią garnki a tkacze produkują materiał na ubrania, kowale kują żelazo a złotnicy ze srebra i brązu tworzą kopie wczesnośredniowiecznej biżuterii; szewcy szyją buty, a zbrojmistrze z drucianych kółek splatają kolczugi. W tym samym czasie po Dziwnie żeglują repliki wikińskich i słowiańskich okrętów i statków, czasami zdobionymi smoczymi zwieńczeniami dziobowych stew.

Skansen Wioska Wikingów na wyspie Wolińska Kępa

Zainteresowaniem turystów i uczestników cieszą się bitwy wojów, podczas których ścierają się ze sobą setki średniowiecznych żołnierzy. Goście festiwalowi mogą poznać tajniki różnorodnych rzemiosł i spróbować swoich sił w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku. Na średniowiecznym jarmarku odwiedzający mogą kupić rekonstrukcje i kopie broni, ubrań, wyrobów rękodzieła a także skosztować dawnych potraw. Mogą też wypróbować swych sił we władaniu orężem: strzelić z łuku, rzucić oszczepem czy toporem.

Program dla dzieci[edytuj | edytuj kod]

Na festiwal ściągają całe rodziny poprzebierane w średniowieczne stroje. Dzieci bawią się na specjalnym placu zabaw, lepią gliniane naczynia, walczą w dziecięcych turniejach, biorą udział w zabawach i grach pochodzących ze średniowiecznych podań.

Początki festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Pomysł zorganizowania festiwalu zaczerpnięto z islandzkiej sagi o Jomswikingach, napisanej w XIII wieku i opisującej dzieje bractwa Jomswikingów, zamieszkujących w X wieku w warownym grodzie Jómsborgu na wyspie Wolin. Według podań założycielem strażnicy był król duński Harald Sinozęby. Literacki epos sagi częściowo potwierdziły wykopaliska archeologiczne przeprowadzone na wyspie.

Pierwszy woliński festiwal otwarto 2 lipca 1993 r. Sponsorami i organizatorami imprezy byli wówczas wikingowie z Danii dowodzeni przez nieżyjącego już prof. Geoffrey’a Bibby. Na pierwszym festiwalu główną atrakcją stały się islandzkie koniki przetransportowane z Danii. W 1999 r. miejsce festiwalu przeniesiono na wyspę Wolińska Kępa, gdzie powoli powstaje rekonstrukcja wikińskiego obozu sprzed 1000 lat[1]

Snekar Morąg na festiwalu

.

Kolejne edycje[edytuj | edytuj kod]

Edycje festiwalu na Wolinie charakteryzują się inscenizacjami plenerowymi w trakcie których odtwarzane są zwyczaje średniowiecznych ludów. Podczas trzech festiwalowych dni odtwórcy Słowian i wikingów walczą w bitwach, ucztują, słuchają średniowiecznej muzyki.

Festiwal finansowany jest przez gminę Wolin i sponsorów indywidualnych. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej także i ta instytucja łoży na festiwal.

Sesje naukowe[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 roku, w trakcie festiwalu, odbywają się międzynarodowe sesje związane z ludami Morza Bałtyckiego.

Organizatorami są:

Konferencja łączy świat nauki z odtwórstwem historycznym i ma charakter interdyscyplinarny. Biorą w niej udział przedstawiciele różnych naukowych dziedzin związanych z badaniami działań człowieka w przeszłości a także fascynaci odtwarzania żywej historii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.