Eilhardus Lubinus

Eilhard Lubinus
Mapa Rugii z 1608

Eilhardus Lubinus, także Eilhard Lubinus (właśc. Eilhard Lübben, ur. 24 marca 1565 w Westerstede, zm. 2 czerwca 1621 w Rostocku) – niemiecki matematyk i teolog protestancki, filozof, kartograf, filolog klasycznej greki i łaciny, jak również poeta.

Urodził się w rodzinie pastora Friedericha Lübbena i Cathariny z d. Blunings. Dzięki stypendium hrabiego Oldenburga Jana VII Budowniczego Grobli w l. 1585-1591 studiował kolejno w Lipsku, Kolonii, Helmstädt, Strassburgu, Jenie, Marburgu i Rostocku. Karierę naukową związał z tym ostatnim, gdzie 2 września 1591 roku zdobył tytuł magister atrium (magistra sztuk wyzwolonych).

Eilhardus Lubinus jest autorem mapy Księstwa Rugijskiego, wydanej w 1608.

W latach 1608-14 na zamówienie księcia szczecińskiego Filipa II stworzył mapę Księstwa Pomorskiego połączoną z drzewem genealogicznym książąt pomorskich[1], zatytułowaną NOVA NOVA ILLUSTRISSIMI PRINCIPATUS POMERANIÆ DESCRIPTIO cum adjunctà Principum Genealogià et Principum veris et potiorum Urbium imaginibus et Nobilium insignibus. W drzewie genealogicznym zostały umieszczone portrety książąt, w obramieniu mapy – panoramy najważniejszych miast Pomorza. Autor dla ustalenia danych geograficznych dużo podróżował po terenie i wydał swoją pracę w formacie 1,25 × 2,21 m i w skali 1:235 000, co było na owe czasy wielkim osiągnięciem. Jego mapy miały wiele wydań i stanowiły bazę do prac innych kartografów.

Eilhardus Lubinus był także wydawcą autorów klasycznych i teologiem ewangelickim. Wydawał dzieła Anakreonta, Horacego, Hipokratesa. Stworzył też słownik grecko-łaciński Lexicon Clavis Graecae Linguae, który cieszył się wielką popularnością i doczekał się 11 wydań za życia autora i wielu wznowień po jego śmierci, także zagranicznych; ostatnie w 2010.

Pochowany został w niezachowanym kościele św. Jakuba w Rostocku.


Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • materiały do wystawy "Lubinus mniej znany", Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, 17 kwietnia – 2 czerwca 2019
  • strona internetowa http://lubinus.pl/ — uzupełnienie wydawnictwa „POLSKO-NIEMIECKI PRZEWODNIK SZLAKIEM MAPY LUBINUSA”, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, 2014

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wystawa poświęcona kartografowi Lubinusowi w szczecińskim zamku, Nauka w Polsce [dostęp 2019-04-17] (pol.).

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.