Edward Young

Edward Young
Okładka książki Myśli nocne

Edward Young (ur. 3 lipca 1683 w Upham, zm. 5 kwietnia 1765 w Welwyn) – angielski poeta, prekursor romantyzmu. Był pierwszym twórcą, który zdefiniował znaczenie dramatów Szekspira dla światopoglądu rodzącego się romantyzmu[1].

Autor słynnego poematu sentymentalnego o życiu, śmierci i nieśmiertelności The Complaint, or Night Thoughts on Life, Death, and Immortality (1742–1745) ilustrowanego przez Williama Blake'a. Poemat doczekał się licznych przekładów i był często naśladowany przez późniejszych twórców europejskich[2].

Poetyka Younga korzystała często z cmentarnych, upiornych pejzaży, nastroju tajemniczości i grozy. Poeta nie zdobył przez to uznania za życia, które przypadło na czasy świetności epoki Oświecenia w Anglii. Jego talent dostrzegł jednak w tamtym czasie Aleksander Pope. Współcześnie wielu krytyków niemieckich porównuje znaczenie Younga dla poezji angielskiej XVIII wieku do znaczenia twórczości Johna Miltona dla epoki średniowiecza w Anglii.

Z innych utworów Younga najważniejsze to: satyra The Universal Passion (1726), list On Original Composition (1759, nowe wyd. 1918).


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Choć przywołanie nazwiska Szekspira posłużyło poecie głównie jako obrona jego własnych dzieł, odrzucanych przez klasycystycznych krytyków (por. Wł. Szturc, Dramat romantyczny, Kraków 1999)
  2. Marian Szyjkowski, Edwarda Younga „Myśli nocne” w poezji polskiej, 1916.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.