Edward Dmytryk

Edward Dmytryk
Ilustracja
Edward Dmytryk (1951)
Data i miejsce urodzenia 4 września 1908
Grand Forks
Data i miejsce śmierci 1 lipca 1999
Los Angeles
Zawód reżyser
montażysta
producent filmowy
Lata aktywności 1930–1979

Edward Dmytryk (ur. 4 września 1908 w Grand Forks w prowincji Kolumbia Brytyjska, zm. 1 lipca 1999 w Los Angeles) – amerykański reżyser filmowy pochodzenia ukraińskiego.

Urodzony w rodzinie ukraińskich emigrantów w Kanadzie, w dzieciństwie wraz z rodziną przeprowadził się do San Francisco. W 1939 został naturalizowanym obywatelem USA.

W latach 50. znalazł się wśród tzw. hollywoodzkiej dziesiątki, czyli ludzi z branży filmowej, którzy dostali się na czarną listę za działalność komunistyczną w okresie akcji przeciw komunistom podjętej przez Kongres USA (konkretnie przez jego Komisję ds. Działalności Antyamerykańskiej). W 1948 roku odmówił zeznań przed wspomnianą Komisją, w rezultacie czego został oskarżony o obrazę Kongresu Stanów Zjednoczonych i wpisany na czarną listę Hollywood. Po tych wydarzeniach wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zrealizował 2 filmy. W 1949 roku został wezwany do USA w celu przedłużenia ważności paszportu. Po powrocie do kraju odsiedział w więzieniu półroczny wyrok za obrazę Kongresu i zdecydował się na współpracę z Komisją McCarthy’ego.

Dmytryk faktycznie był członkiem partii komunistycznej, o czym pisał w swojej autobiografii „Odd Man Out”. Z datą 6 maja 1944 wydano mu legitymację partyjną nr 84961 na nazwisko Michael Edwards.

Karierę filmową rozpoczął w latach 30. jako montażysta w wytwórni Paramount. Początkowo tworzył niskobudżetowe filmy dla wytwórni. Uwagę na siebie zwrócił dopiero w 1944 realizując klasyczny czarny kryminał Żegnaj, laleczko według powieści Raymonda Chandlera. Największy sukces odniósł 3 lata później realizując w 1947 film Krzyżowy ogień nominowany do Oscara w 5 kategoriach. Dmytryk otrzymał nominację w kategorii najlepszy reżyser.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.