Edme Mariotte

Edme Mariotte
Ilustracja
Mariotte prawdopodobnie 6. od prawej
Data urodzenia 1620
Data śmierci 1684
Zawód, zajęcie fizyk
Narodowość francuska

Edme Mariotte (ur. 1620 – zm. 12 maja 1684 w Paryżu) – francuski chemik, fizyk i botanik.

Założyciel i jeden z pierwszych członków Francuskiej Akademii Nauk. Prowadził badania właściwości gazów i cieczy. W 1676 r. niezależnie od Roberta Boyle’a sformułował prawo przemiany izotermicznej gazu doskonałego, nazwane później na cześć odkrywców prawem Boyle’a-Mariotte’a. Był także autorem prac z zakresu optyki – w 1666 r. wykrył istnienie ślepej plamki w oku. Zapoczątkował też regularne pomiary meteorologiczne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Podręczny słownik chemiczny, Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004, s. 236, ISBN 83-7183-240-0.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.