Eastman Kodak

Eastman Kodak Company
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Nowy Jork
Siedziba Rochester
Data założenia 1888
Forma prawna spółka publiczna
Dyrektor Jim Continenza
Zatrudnienie 6500 osób (2015)
Giełda NYSE: KODK
NASDAQ: KODK
ISIN US2774614067
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Eastman Kodak Company
Eastman Kodak Company
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Eastman Kodak Company
Eastman Kodak Company
Ziemia43°09′39,2″N 77°37′10,6″W/43,160889 -77,619611
Strona internetowa

Eastman Kodak Company – jeden z największych koncernów na świecie zajmujących się produkcją sprzętu fotograficznego i filmowego. Przedsiębiorstwem, od którego wywodzi się obecny Eastman Kodak Company, jest The Eastman Dry Plate and Film Company założony przez wynalazcę George’a Eastmana i inwestora Henry’ego A. Stronga w 1881 roku. Centrala przedsiębiorstwa znajduje się w Rochester, w stanie New York, w Stanach Zjednoczonych. Kodak jest notowany na NASDAQ oraz na New York Stock Exchange.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fotografia Kodak Kodachrome wykonana w Nowym Jorku w 1939
Warszawa, Al.Ujazdowskie 29, Ambasada USA podczas niemieckiego bombardowania w 1939 (Kodak Kodachrome)
Amerykańska artyleria przeciwlotnicza w Portoryko w 1939 (Kodak Kodachrome)
Popularny aparat fotograficzny Kodak Retina produkowany od 1934

Słowo Kodak zostało stworzone w 1888 roku przez samego Eastmana, który po latach tak pisał o jego etymologii: Z filologicznego punktu widzenia słowo „kodak” jest (...) równie pozbawione znaczenia jak pierwsze „gu” dziecka. Słowo to – zwięzłe i szorstkie aż do granicy grzeczności, dosłownie ucięte z obu stron przez mocne, nieustępliwe spółgłoski – brzmi jak migawka aparatu. Czegóż chcieć więcej?[1]. Początkowo nazwę tę nosił aparat małoobrazkowy współpracujący z filmami w rolkach, który był sprzedawany przez Eastman Dry Plate and Film Company[2]. Popularność tego aparatu była tak wielka, że przedsiębiorstwo było bardziej kojarzone ze słowem Kodak niż z nazwiskiem Eastmana i stąd zdecydowano się zmienić firmę na Kodak. Eastman ukuł także slogan reklamowy przedsiębiorstwa: „Ty naciskasz guzik, my robimy resztę”.

Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek wiele podstawowych obecnie technologii fotograficznych, takich jak film fotograficzny w rolkach 35 mm oraz pierwszy aparat fotograficzny dla amatorów. W 1888 roku model aparatu „Kodak Nr 1” kosztował 25 dolarów, co odpowiadało miesięcznej pensji robotnika[2]. Oprócz stworzenia standardu fotografii małoobrazkowej przedsiębiorstwo było też pionierem w fotografii kolorowej, wprowadzając jako pierwsza w roku 1935 wielowarstwowy, oparty na subtraktywnej syntezie kolorów, film kolorowy Kodachrome[3] oraz standard automatycznego wywoływania filmów znany jako proces C-41, który obecnie stosują praktycznie wszyscy wytwórcy kolorowych negatywów fotograficznych na świecie. Film Kodak Kodachrome został wykorzystany do wykonania pierwszych kolorowych fotografii II wojny światowej w Polsce przez amerykańskiego dziennikarza Juliena Bryana[4]. Równolegle z przedsiębiorstwem Polaroid Corporation rozwijało technologię fotografii błyskawicznej, jednak po przegraniu sprawy patentowej przeciw Polaroidowi 19 stycznia 1986 wycofało się całkowicie z tego segmentu rynku. W latach 90. XX wieku przedsiębiorstwo forsowało nową technologię fotografii tradycyjnej o nazwie Advanced Photo System, mającą zastąpić aparaty małoobrazkowe. Technologia ta umożliwia radykalne zmniejszenie rozmiarów aparatów, stosowanie filmów umożliwiających zapisanie do 135 zdjęć na jednej rolce i automatyczne ich katalogowanie.

Przedsiębiorstwo jest zaangażowane w rynek fotografii cyfrowej, którego opanowanie jest obecnie głównym celem strategicznym koncernu. 13 stycznia 2004 koncern ogłosił zaprzestanie produkcji aparatów małoobrazkowych w USA i Europie Zachodniej i zarzucenie całkowicie rozwijania technologii Advanced Photo System, która nie cieszyła się specjalnym zainteresowaniem klientów, deklarując jednocześnie chęć dalszej produkcji i rozwijania technologii tradycyjnych filmów fotograficznych.

Na początku XXI wieku koncern Eastman Kodak przeżywał kryzys ekonomiczny, związany ze strategicznymi błędami w zarządzaniu, popełnionymi w ciągu kilku wcześniejszych lat. Kryzys pogłębiło niedoszacowanie kosztów i skutków restrukturyzacji. W 4. kwartale 2006 roku Eastman Kodak po raz pierwszy od 2004 roku odnotował dodatni wynik w swej ogólnoświatowej działalności rynkowej.

W 2012 Kodak złożył wniosek o ochronę przed upadłością, zamierzając przeprowadzić restrukturyzację. Przedsiębiorstwo zdołało jednak spłacić swoje zaległe długi i zlikwidować zbędne koszty (jak opieka zdrowotna dla emerytowanych pracowników) i w 2013 ogłosiła, że zagrożenie bankructwem minęło[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „American Photography”, 1924. Cytat za: A. Sekula, Handel fotografiami, [w:] idem, Społeczne użycia fotografii, Warszawa 2010, s. 105.
  2. a b Naciśnij przycisk a my zrobimy resztę, czyli Kodak i popularyzacja fotografii [w:] Sergiusz Prokurat, Niezwykłe początki znanych firm, Warszawa: PWN, 2015, s. 14–38, ISBN 978-83-01-18186-4.
  3. Edward Dubiel, Mikołaj Iliński: Materiały fotograficzne barwne. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1966, s. 26.
  4. „Korespondent Bryan” w TVP1 – Telewizja Polska SA, www.tvp.pl [dostęp 2019-09-18].
  5. Kodak bankruptcy officially ends.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.