Dwór w Wolinie

Dwór w Wolinie
Obiekt zabytkowy nr rej. 1078 z 29.04.1987
Ilustracja
Obecny wygląd budynku
Państwo  Polska
Miejscowość Wolin
Adres ul. Zamkowa 23a
Typ budynku dwór
Styl architektoniczny barok
Kondygnacje 2
Rozpoczęcie budowy XVIII/XIX w.
Odbudowano 2009-2012
Pierwszy właściciel rodzina von Below
Obecny właściciel Gmina Wolin
Położenie na mapie Wolina
Mapa lokalizacyjna Wolina
Dwór w Wolinie
Dwór w Wolinie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dwór w Wolinie
Dwór w Wolinie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Dwór w Wolinie
Dwór w Wolinie
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kamieńskiego
Dwór w Wolinie
Dwór w Wolinie
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa lokalizacyjna gminy Wolin
Dwór w Wolinie
Dwór w Wolinie
Ziemia53°50′41″N 14°37′00″E/53,844722 14,616667

Dwór w Woliniebarokowy, zabytkowy[1], dwór w Wolinie. Budynek znajduje się na tyłach urzędu miejskiego przy ulicy Zamkowej 23. Obecnie znajduje się tu Kulturalne Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XII wieku właśnie w tym miejscu stał drewniany dwór słowiańskiego kasztelana. Później – na przełomie XIII i XIV wieku na tym samym placu postawiono zamek książąt pomorskich, który należał do władców szczecińsko-wołgoskich[2]. W 1622 roku zamek został przebudowany, ale już kilka lat później – w roku 1628 – wraz z przyległym klasztorem cysterek spłonął w wyniku pożaru miasta[3]. Zamek książąt pomorskich nazywany był zamkiem wdowim. Stało się tak, ponieważ rezydowały tam wdowy: po zmarłym w 1603 roku Barnimie XII księżna Anna Maria brandenburska. Mieszkała tam 15 lat. Od roku 1623 do śmierci w 1636 rezydowała tam również Zofia saska[3][2]. W drugiej połowie XVII wieku zamek oraz przyległy klasztor w ramach zacierania śladów po Księstwie Pomorskim zostały rozebrane. Pozostały jedynie piwnice.

Dwór w tzw. stanie surowym zamkniętym

Na miejscu zamku na przełomie XVIII i XIX wieku rodzina von Belov zbudowała dzisiejszy dwór. Mury dworu nie pokrywają się dokładnie z fundamentami zamku. Jest to widoczne na zewnątrz budynku, gdzie naniesiono na ziemi cegłą gotycką pierwotny zarys zamku i kaplicy przyzamkowej[2].

Remont[edytuj | edytuj kod]

Tak wyglądał budynek jeszcze w roku 2008.

W kwietniu 2009 roku rozpoczęła się rewitalizacja dworu[3]. Remont finansowany był przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i gminę Wolin[2][3]. Prace na etapie surowym otwartym zostały zakończone w grudniu tego samego roku. Drugi etap, tj. doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego były podobnie jak etapu pierwszego finansowane z ministerstwa i gminy. Rozpoczęły się w sierpniu 2012 roku. Oprócz wykonania stanu surowego zamkniętego wykonano też badania archeologiczne[2]. Podczas trzeciego etapu budynek ostatecznie ukończono oraz zagospodarowano otoczenie wokół budynku. Dwór oddano do użytku 20 grudnia 2012 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 31 grudnia 2013 r.. [dostęp 2014-01-31].
  2. a b c d e f Informacje pochodzą z tablicy informacyjnej stojącej przed budynkiem
  3. a b c d Piotr Jasina: Wolin: Odzyskali barokowy dworek ze średniowieczną historią. W: Głos Szczeciński [on-line]. 2013-07-25. [dostęp 2014-02-01].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.