Droga Wodna Górnej Wisły

Krakowski odcinek Drogi Wodnej Górnej Wisły – na fioletowo oznaczono stopnie wodne: Kościuszko, Dąbie i Przewóz

Droga Wodna Górnej Wisłydroga wodna, główny śródlądowy szlak żeglugowy w regionie wodnym Górnej Wisły, zaczynający się Oświęcimiu a kończący w Krakowie.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

W skład drogi wodnej wchodzi 6 stopni piętrzących: Dwory, Smolice, Łączany, Kościuszko, Dąbie i Przewóz. Łącznie tworzą one Kaskadę Górnej Wisły, dzięki której na odcinku od ujścia Przemszy do stopnia wodnego Przewóz (we wschodniej części Krakowa) rzeka spełnia warunki żeglugowe umożliwiające przemieszczanie się jednostek pływających o ładowności 1000 ton. Droga wodna ma długość ok. 72 km (z uwzględnieniem skrótów wynikających z odcięcia Wisły i przebiegu trasy żeglugowej kanałami: Łączany i śluzy Dwory).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa drogi wodnej trwała od 1949 do 2002 roku. Została rozpoczęta w związku z budową w jej pobliżu 4 dużych elektrowni węglowych (Skawina, Łęg, Nowa Huta, Połaniec) celem transportu do nich węgla z kopalń w okolicach Oświęcimia. Cel ten nie został jednak w pełni osiągnięty z powodu niższych niż zakładane parametrów śluz, a także wybudowania jedynie 6 z 18 planowanych stopni wodnych. Usuwanie osypisk w korycie rzeki i zamulenia awanportów śluz wymaga stałych nakładów finansowych. Ze względu na ciasny, 250-metrowy promień łuku osi szlaku żeglownego w Krakowie pod Wawelem, trasa spełnia normy zaledwie klasy Ib.

Obecnie droga wodna ma znaczenie ekonomiczne, ekologiczne, turystyczne i edukacyjne. Jej potencjał nie jest jednak w pełni wykorzystywany – służy głównie lokalnemu transportowi piasku i żwiru z likwidacji osypisk oraz kamienia dla celów budowlanych.

Klasyfikacja wód[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzenie Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych[1] określa klasę Drogi Wodnej Górnej Wisły na:

  • na odcinku od ujścia rzeki Przemszy do połączenia z Kanałem Łączańskim – IV (o obniżonych parametrach)
  • Kanał Łączański – II
  • na odcinku od ujścia Kanału Łączańskiego do stopnia wodnego Przewóz – III

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.