Dramat polityczny

Scena z filmu politycznego

Dramat politycznysztuka, film lub program telewizyjny, który zawiera elementy polityczne, polityczne refleksje autora, opisuje polityka albo serię politycznych wydarzeń. Twórcami dramatów politycznych są m.in.: Aaron Sorkin[1], Siergiej Eisenstein[a] i Beau Willimon[4]. Serialami telewizyjnymi, które można zakwalifikować do gatunku dramatu politycznego są między innymi: Tak, panie ministrze[5], Prezydencki poker[6][7], Pani Prezydent[8], Ekipa[9], Boss[7][10], Skandal[11] i House of Cards[12]. Jednymi z ważniejszych uznawanych za dramaty polityczne filmów ostatnich lat są Idy marcowe[13] oraz Wróg numer jeden[14].

Remake Battlestar Galactica był w dużej mierze dramatem politycznym[15] ze względu na to, w jaki sposób traktował o problemach politycznych, upodabniając się do takich produkcji, jak Prezydencki poker czy Tak, panie ministrze. Odnosząc się jednak do gatunku, do którego serial należał, problemy polityczne i społeczne musiały być związane z fantastycznonaukowym tłem fabularnym, zatem tę produkcję należałoby zaliczyć do gatunku fikcji politycznej.

Przykładem innego rodzaju politycznych dramatów, które nie odnoszą się do polityki jako działalności, a raczej do polityki jako bieg wydarzeń związanych z władzą państwową jest Newsroom[16][17].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Ponieważ był reżyserem takich filmów, jak Pancernik Potiomkin[2] czy Strajk[3], które są uznawane za dramaty polityczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.