Dramat obyczajowy

Dramat obyczajowy − odmiana fabularnego dramatu filmowego, w którym akcja skupia się wokół jakiegoś problemu czy konfliktu obyczajowego.

Obyczajowość (norma społeczna) dotyczy zawsze jakiejś grupy społecznej, trudno jest więc wyróżnić filmowe dramaty obyczajowe, które jednocześnie nie mogłyby być uznane za dramaty społeczne i odwrotnie. W polskiej literaturze filmowej i mediach funkcjonuje jednak kategoria dramat obyczajowy jako określenie konkretnego gatunku czy odmiany gatunku filmowego[1][2]. W odniesieniu do definicji gatunku filmu obyczajowego, dramat obyczajowy byłby więc filmem, którego tematyka związana jest z przedstawieniem konfliktu związanego z charakterystycznym sposobem postępowania, zachowaniem społecznym, zwyczajem, nawykiem czy przyzwyczajeniem dotyczącym jakiejś sfery życia, a co za tym idzie obyczajowości (np. religijność, wykonywanie zawodu, uprzedzenia, inwalidztwo)[3].

Do filmów z gatunku dramatu obyczajowego internetowe portale filmowe zaliczają[2] np.: Buntownika z wyboru Gusa Van Santa z 1997[4], W pogoni za szczęściem Gabriele Muccino z 2007[5] czy W imię ojca Jima Sheridana z 1993[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gatunek: dramat obyczajowy. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-01].
  2. a b Rankingi: Dramat obyczajowy. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-01].
  3. Obyczajowy film. portalwiedzy.onet.pl. [dostęp 2014-01-01].
  4. Buntownik z wyboru. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-01].
  5. W pogoni za szczęściem. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-01].
  6. W imię ojca. www.filmweb.pl. [dostęp 2014-01-15].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.