Dorothy Malone

Dorothy Malone
Ilustracja
Dorothy Malone (1956)
Imię i nazwisko Dorothy Eloise Maloney
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 1925
Chicago
Data i miejsce śmierci 19 stycznia 2018
Dallas
Zawód aktorka
Współmałżonek Jacques Bergerac (1959–64; rozwód)
Robert Tomarkin
(1969; unieważnione)
Charles Huston Bell (1971–74; rozwód)
Lata aktywności 1943–1992

Dorothy Malone (ur. 30 stycznia 1925 w Chicago, zm. 19 stycznia 2018 w Dallas) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Pisane na wietrze (1956).

Malone karierę filmową rozpoczęła w połowie lat 40., we wczesnych latach kariery zagrała małe role, głównie w B-movies. Po dziesięciu latach pracy zaczęła grywać w bardziej ekscytujących obrazach, w szczególności po występie w obrazie Pisane na wietrze (1956), za który otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Jej kariera filmowa osiągnęła szczyt na początku roku 1960, by później zapoczątkować sukces w telewizji, m.in. rolą Constance Mackenzie Carson w serialu telewizyjnym Peyton Place (1964–1968). Znacznie mniej aktywna w późniejszych latach, Malone powróciła do filmu w 1992 roku, występując jako przyjaciółka postaci granej przez Sharon Stone w słynnym Nagim instynkcie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Malone urodziła się jako Dorothy Eloise Maloney w Chicago, w stanie Illinois. Jej rodzina przeniosła się do Dallas w Teksasie, gdzie Malone pracowała jako modelka dziecięca i zaczęła grać w przedstawieniach szkolnych w Highland Park High School. Podczas studiów na Southern Methodist University została zauważona przez agenta studia RKO i podpisała ze studiem umowę, dzięki czemu debiutowała na ekranie w 1943 roku w obrazie The Falcon and the Co-Eds.

Wiele filmów z początku kariery Malone to epizody i role drugoplanowe w filmach klasy B, wiele z nich to westerny, chociaż czasami miała okazję zagrać mały, ale niezapomniany epizod, jakim jest niewątpliwie rólka rozgarniętej, krzepkiej księgarki w Wielkim śnie (1946) z Humphreyem Bogartem.

Transformacja[edytuj | edytuj kod]

Malone i Rock Hudson w scenie z filmu Pisane na wietrze, 1956

W 1954 r. Malone przefarbowała się na platynowy blond i porzuciła swój dawny image, by zagrać u boku Rocka Hudsona i Lauren Bacall w filmie w reżyserii Douglasa Sirka Pisane na wietrze (1956). Jej rola z wizerunkiem dipso-nimfomanki, córki barona ropy z Teksasu, została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W rezultacie aktorka zaczęła grywać bardziej znaczące rolę w takich filmach jak: Człowiek o tysiącu twarzy, Ostatnia podróż, Ostatni zachód słońca.

Lata późniejsze[edytuj | edytuj kod]

W latach 1964–1968 grała w popularnym (prime time) serialu telewizyjnym stacji ABC Peyton Place, gdzie wcielała się w postać Constance Mackenzie Carson. Za rolę w serialu była dwa razy nominowana do Złotego Globu. W 1976 roku wystąpiła w znaczącej roli w serialu Pogoda dla bogaczy. Jej ostatnim filmem był Nagi instynkt (1992), gdzie wystąpiła z Michaelem Douglasem i Sharon Stone.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Malone była trzykrotnie zamężna i trzykrotnie brała rozwód, ma dwie córki, Mimi i Diane, z pierwszego małżeństwa z aktorem Jacques’em Bergeraciem.

Aktorka posiada własną gwiazdę na Hollywood Walk of Fame, znajdującą się przy 1718 Vine Street. Od 2009 roku, będąca na emeryturze Malone, mieszkała w Dallas, w Teksasie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.