Dokumenty życia społecznego

Dokumenty życia społecznego w bibliotekarstwie to różne materiały, które ze względu na swój specyficzny charakter, nie są gromadzone i przechowywane w archiwach, lecz w bibliotekach. Dokumenty życia społecznego nie są bowiem dokumentami urzędowymi. Nie są również (zazwyczaj) rozpowszechniane w obiegu księgarskim. Są to przede wszystkim dokumenty o krótkotrwałej najczęściej wartości użytkowej, z reguły są świadectwem współczesnego życia danego społeczeństwa.

W archiwach nazywane materiałami ulotnymi.

Do dokumentów życia społecznego zaliczamy:

Dokumenty życia społecznego są więc bardzo zróżnicowane w swej formie.

Mogą mieć postać zarówno:

Może to być również:

Do dokumentów życia społecznego zaliczamy też:

Dokumenty te są gromadzone w bibliotekach ze względu na ich bieżącą, aktualną wartość. W przyszłości będą bowiem niezbędnym źródłem informacji w badaniach prowadzonych w naukach społecznych.

Pojedynczych dokumentów życia społecznego w bibliotekach nie traktuje się jako odrębnych jednostek inwentarzowych (katalogowych). Na potrzeby opracowania łączy się je w zespoły o charakterze:

 • chronologicznym
 • rzeczowym
 • formalnym

Takie zespoły dokumentów są najczęściej przechowywane odrębnych: pudłach bądź tekach.

W bibliotekach polskich, zwłaszcza w bibliotekach naukowych, tworzone są odrębne, wyspecjalizowane działy dokumentów życia społecznego, które w zależności od charakteru zbiorów gromadzą dzieła o tematyce:

 • literackiej,
 • teatralnej,
 • naukowej,
 • gospodarczej,
 • politycznej itd.

w zależności od przyjętego zasięgu:

 • terytorialnego,
 • chronologicznego oraz określonego profilu tematycznego danych zbiorów.

Wyspecjalizowane działy dokumentów życia społecznego istnieją np. w:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. J. Cygańska, Dokumenty życia społecznego, [w:] Encyklopedia współczesnego bibliotekarstwa polskiego, pod red. K. Głombiowskiego, B. Świderskiego, H. Więckowskiej, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1976, s. 101,
 2. Dokumenty życia społecznego, [w:] Encyklopedia wiedzy o książce, pod red. A. Birkenmajera, B. Kocowskiego, J. Trzynadlowskiego, Wrocław-Warszawa-Kraków 1971, k. 537.
 3. A. Supruniuk, M.A.Supruniuk, Stan i potrzeby polskich bibliotek uczelnianych [Głos w dyskusji], Biblioteka (Poznań) 2003 nr 7 (16) s. 164-172.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.