Dni Morza

Dni Morza w 2009

Dni Morza – święto marynarzy, portowców, żeglarzy, rybaków, stoczniowców i innych pracowników związanych z morzem. Kiedyś nazywane Świętem Morza. Pierwsze (od 1932) w przedwojennej Gdyni miały patriotyczny charakter, zawsze z udziałem 100—150 tys. uczestników i najwyższych władz państwowych. Po wojnie centralne Dni Morza odbywały się w Szczecinie (w 1947, połączone z manifestacją "Trzymajmy straż nad Odrą”), później w Gdańsku, Kołobrzegu, Świnoujściu, Pucku, Gdyni, Ustce i in. Niezależne od miejsca obchodzenia centralnych, lokalne obchody święta morskiego są organizowane przez każde nadmorskie miasto i niektóre wsie portowe, np. Trzebieskie Neptunalia w Trzebieży koło Polic. W programie bywa zwykle parada okrętów, sztuczne ognie, wianki, orszak Neptuna i występy artystyczne, m.in. szanty.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.