Departament warszawski (Prusy Południowe)

Ten artykuł dotyczy departamentu kaliskiego Prus Południowych. Zobacz też: departament warszawski.
Departament warszawski, 1795–1806 (kolor seledynowy)

Departament warszawski (niem. Kammerdepartament Warschau), departament Prus Południowych istniejący w latach 1795–1807 ze stolicą w Warszawie.

Został utworzony w 1795 roku z terenów zagarniętych podczas III rozbioru Polski, położonych na południe i zachód od Wisły (Warszawa z Pragą, Błonie, Sochaczew, Czersk), do których dołączono część terenów zagarniętych w II rozbiorze Polski (Rawa, Brzeziny, Zgierz, Łódź, Łęczyca, Kutno, Gostynin, Łowicz, Skierniewice) a należących uprzednio (1793–1795) do departamentu piotrkowskiego. W 1807 r., w związku ze zniesieniem Prus Południowych i wycofaniem administracji pruskiej, departament przekształcono w departament warszawski Księstwa Warszawskiego.

Departament kaliski dzielił się na 11 powiatów:


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.