Departament siedlecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Departament siedleckidepartament Księstwa Warszawskiego istniejący w latach 18101815 ze stolicą w Siedlcach. Powstał na mocy dekretu królewskiego z dnia 17 kwietnia 1810[1], w wykonaniu wcześniejszego dekretu z 24 lutego 1810[2] dotyczącego rozciągnięcia Konstytucji i administracji Księstwa Warszawskiego na tereny dawnej Nowej Galicji przyłączonej do Księstwa Warszawskiego 14 października 1809.

Na czele departamentu stanął prefekt Józef Grzybowski[3] (były poseł na Sejm Wielki, od maja 1809 do kwietnia 1810 r. prezes cyrkułu siedleckiego).

W 1816 przekształcony w województwo podlaskie Królestwa Polskiego.

Departament siedlecki składał się z 9 powiatów:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.