Dennis Franz

Dennis Franz
Ilustracja
Imię i nazwisko Dennis Franz Schlachta
Data i miejsce urodzenia 28 października 1944
Chicago
Zawód Aktor
Lata aktywności od 1978

Dennis Franz, właściwie Dennis Franz Schlachta (ur. 28 października 1944 w Chicago w stanie Illinois) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, syn niemieckich emigrantów.

Najbardziej znany z roli Andy’ego Sipowicza w serialu kryminalnym Nowojorscy gliniarze (1993-2005). Kreacja detektywa Sipowicza przyniosła mu dużą popularność i liczne nagrody; m.in. 4 Nagrody Emmy i 4 nominacje do niej oraz Złoty Glob. Aktorską karierę zaczął dość późno, bo dopiero pod koniec lat 70. Wcześniej przez blisko rok służył w Wietnamie, a potem przez pewien czas pracował jako listonosz. Na ekranie zadebiutował w 1978 grając u takich reżyserów jak Brian De Palma i Robert Altman. Na początku lat 80 pojawił się w popularnych serialach telewizyjnych: Posterunek przy Hill Street (1981-87), T. J. Hooker (1982-86), Drużyna A (1983-87).

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.