Dekret z Kanopos

Dekret z Kanopos – inskrypcja z czasów Ptolemeusza III Euergetesa, w dwóch językach egipskim i greckim oraz trzech zapisach: hieroglificznym, demotycznym i w greckim. Spisana na steli zwanej Kamieniem z Kanopos, odnalezionym w 1866 w ruinach Sais[1] (dzisiejsze Sa el-Hagar).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Dekret z Kanopos jest jednym z dwóch dokumentów wyrytych na stelach z czasów ptolemejskich, które posłużyły w XIX wieku do odczytania egipskiego pisma hieroglificznego. Drugi to dekret z Memfis spisany na słynnym Kamieniu z Rosetty. Stela (Kamień z Kanopos) wykonana była z wapienia, tradycyjnie zaokrąglona na górze, a jej wymiary to ok. 2,5 m/1m[2] (7 stóp i 4 cale na 2 stopy i 8 cali).

Dekret został wydany przez zgromadzenie egipskich kapłanów, które zebrało się w Kanopos w 7. dniu macedońskiego miesiąca Apellaios, któremu odpowiadał 17. dzień egipskiego miesiąca Tybi, 9. roku panowania Ptolemeusza III Euergetesa, czyli 7 marca 238 p.n.e.[3] Językiem, w którym go spisano była greka, a egipski był językiem tłumaczenia[1].

Dokument stanowi wyliczenie dobrodziejstw jakich doświadczyli Egipcjanie pod rządami władcy i jego małżonki Berenike, m.in: fundacji świątynnych i kultowych, obniżenia podatków w czasie klęski głodu oraz związanego z nią zakupu ziarna z prywatnych środków. Poza tym w dekrecie odniesiono się również do tego co powinno zostać zrobione w przyszłości[1] (zalecenia dla władcy), co według znawców świadczy o potędze jaką posiadali kapłani i ich znaczeniu w utrzymaniu posłuchu w państwie Ptolemeuszów[4][5].

Reforma kalendarza[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej istotną informacją zawartą w dekrecie jest jednak postanowienie o reformie kalendarza. Chociaż nie podano jej konkretnej daty, zmiana miała uwzględniać rok przestępny i wprowadzała święto z pięciodniowym festiwalem na cześć królewskiej pary, z dodatkowym 6. dniem festiwalowym co cztery lata. Z niewiadomych powodów reformy jednak nie wprowadzono, a zmian dokonano dopiero w okresie dominacji rzymskiej, za rządów cesarza Augusta (por. kalendarz juliański)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c E.W.E. Budge: The Decrees of Memphis and Canopus in III Volumes. The Decree of Cnopus Vol.III. Nowy Jork: Oxford University Press, 1904, s. 1-14.
  2. J. Ray: The Rosetta Stone and the Rebirth of Ancient Egypt. Londyn: Profile Books, 2008, s. 133-134. ISBN 978-1-86197-339-9.
  3. a b The Canopic reform (ang.). W: Egyptian Dates [on-line]. tyndalehouse.com. [dostęp 2013-08-04].
  4. J.G. Manning: The Last Pharaohs. Egypt under the Ptolemies, 305-30 B.C.. Princeton, Oxford: Princeton University Press, 2010, s. 60-63. ISBN 978-0-691-14262-3.
  5. I. Shaw: The Oxford History of Ancient Egypt. Oksford: Oxford University Press, 2000, s. 407. ISBN 978-0-19-280458-7.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.