Daniela Melchiorre

Daniela Melchiorre
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1970
Rzym
Posłanka do Izby Deputowanych XVI kadencji
Okres od 2008
do 2013
Przynależność polityczna Liberalni Demokraci

Daniela Melchiorre (ur. 12 maja 1970 w Rzymie) – włoska polityk i prawniczka, deputowana, była wiceminister sprawiedliwości i rozwoju gospodarczego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Bari. Praktykowała jako prawnik, była też wykładowczynią na macierzystej uczelni. Została później zastępcą prokuratora wojskowego w Weronie i Turynie[1].

Działała jednocześnie w partii Margherita, stanęła na czele jej struktur w Mediolanie. W rządzie Romano Prodiego od maja 2006 do marca 2008 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości[2]. Jesienią 2007, sprzeciwiając się akcesowi jej ugrupowania do Partii Demokratycznej, przystąpiła do nowej formacji, tworzonej przez Lamberta Diniego pod nazwą Liberalni Demokraci.

W wyborach w 2008 z ramienia federacyjnego Ludu Wolności uzyskała mandat posłanki do Izby Deputowanych XVI kadencji[3]. Gdy Lamberto Dini zdecydował się wstąpić bezpośrednio do przekształconego w jednolitą partię Ludu Wolności, Daniela Melchiorre objęła kierownictwo Liberalnych Demokratów. Początkowo popierała gabinet Silvia Berlusconiego, wkrótce przeszła do opozycji, a w 2010 wprowadziła swoją formację do koalicji Nowy Biegun dla Włoch. Od maja do czerwca 2011 była wiceministrem rozwoju gospodarczego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia (wł.). danielamelchiorre.it. [dostęp 16 lutego 2011].
  2. Skład drugiego rządu Romano Prodiego na stronie na stronie Rządu Republiki Włoskiej (wł.). [dostęp 16 lutego 2011].
  3. Daniela Melchiorre na stronie Izby Deputowanych XVI kadencji (wł.). [dostęp 16 lutego 2011].
  4. Skład czwartego rządu Silvia Berlusconiego na stronie Rządu Republiki Włoskiej (wł.). [dostęp 27 stycznia 2013].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.