Czołówka (film)

Logo wytwórni Warner Bros. w czołówce kreskówki Looney Tunes

Czołówka – początkowa sekwencja filmu, prezentująca logotypy producenckie i napisy wstępne (tytuł obrazu, nazwiska najważniejszych twórców: reżysera, scenarzysty, operatora, głównych aktorów, producenta)[1] lub piosenkę otwierającą film (najczęściej animowany). Natomiast końcowa sekwencja z napisami zwana jest „tyłówką”[2].

Czołówka i tyłówka w anime[edytuj | edytuj kod]

W serialach anime zarówno czołówka jak i tyłówka (wśród fanów przyjęte jest bardziej używanie angielskich nazw opening i ending) są znormalizowane. W typowym, około 20 minutowym odcinku, trwają 1 minutę i 30 sekund każda. Animacja użyta podczas tych sekwencji jest specjalnie przygotowywana na ich potrzeby. Wiele piosenek użytych jako podkład podczas czołówek i tyłówek zostaje potem w Japonii hitami. Wiele z nich ma także swoją premierę podczas wyświetlania odcinka. Zazwyczaj u dołu ekranu wyświetlany jest tekst piosenki, a napisy z nazwiskami twórców wyświetlane podczas tych sekwencji, zasłaniają znacznie mniej obrazu, niż te znane nam z rodzimych, czy zachodnich produkcji. W wydaniach seriali na DVD oraz Blu-ray, można znaleźć je czyste, bez napisów. W seriach trwających dłużej niż jeden sezon opening i ending zostają zmieniane, przy czym zazwyczaj na okres 1 openingu przypadają 2 endingi. Czołówka jest zwykle wyświetlana na początku odcinka, jeszcze przed właściwą treścią, lub już w trakcie trwania właściwej treści odcinka, zwykle po 1-3 minuta. Czasem zdarza się, że moment ten jest opóźniany do połowy odcinka, a nawet jeszcze bardziej[potrzebny przypis]. Tyłówka niemal zawsze jest na koniec odcinka, po niej następuje kilku sekundowa zapowiedź następnego odcinka. Rzadkie są przypadki gdy pomiędzy zapowiedzią a tyłówką wyświetlane jest kilkanaście, kilkadziesiąt sekund treści właściwej odcinka[potrzebny przypis]. W zdubbingowanych wersjach anime, japońskie czołówki są często usuwane i zastępowane krótszymi, często zbudowanymi z animacji treści właściwej pierwszych odcinków serii oraz nie używające japońskich piosenek (przykładem może być seria Pokemon).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czołówka filmowa – definicja (pol.) [dostęp 2011-06-25]
  2. Magdalena Łączyńska, Język filmu, Rada Programu Edukacyjno-Rozwojowego „Polska–Europa–Polonia”] (pol.) [dostęp 2013-07-30]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Magdalena Łączyńska, Język filmu, Rada Programu Edukacyjno-Rozwojowego „Polska–Europa–Polonia”

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.