Czesław Piskorski

Pomnik Czesława Piskorskiego w Lubinie koło Międzyzdrojów...
... i tablica na nim

Czesław Piskorski (ur. 27 lutego 1915 w Poznaniu, zm. 6 maja 1987 w Szczecinie) – doktor nauk, krajoznawca, piewca i popularyzator historii i turystyki Pomorza Zachodniego, a szczególnie Szczecina i Ziemi Szczecińskiej. Honorowy członek PTTK, nestor turystyki Pomorza Zachodniego. Ukończył geografię gospodarczą w Akademii Handlowej w Poznaniu. Studiował także prawo. W czasie studiów angażował się w stowarzyszeniach, jak Liga Morska i Kolonialna. Był członkiem korporacji akademickiej Gedania Posnaniensis oraz Lechia. Po studiach podjął pracę jako dziennikarz w „Kurierze Poznańskim”. Był także redaktorem „Orląt”.

W czasie II wojny światowej był uczestnikiem polskich organizacji wyzwoleńczych. W strukturze wielkopolskiego ruchu związanego z delegaturą rządu londyńskiego był zaangażowany w działalność informacyjną. Redagował podziemne pismo „Polska”. Po aresztowaniu był więźniem poznańskiego Fortu VII, twierdzy Spielberg oraz obozów koncentracyjnych w Mauthausen i Gusen. Do Szczecina przyjechał w sierpniu 1945 r. Należał do założycieli szczecińskiej spółdzielni wydawniczej „Polskie Pismo i Książka”, oraz pierwszej gazety ukazującej się w Szczecinie „Pionier Szczeciński”. Czesław Piskorski był działaczem wielu organizacji turystycznych, w tym m.in. Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym oraz Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki. Przez wiele lat zajmował stanowisko członka Rady Naukowej Wolińskiego Parku Narodowego, był także wykładowcą akademickim. Z pasją odkrywał i opisywał walory turystyczne Szczecina i Zachodniego Pomorza. Był autorem publikacji: ukazało się ok. 50 broszur, przewodników, książek o tematyce krajoznawczej, opracowań, map turystycznych, a także prawie 1000 artykułów prasowych, scenariuszy, prelekcji radiowych i odczytów o tematyce regionalnej. Angażował się w inicjatywy społeczne, z których ostatnią była kwestia zwrócenia Szczecinowi przez władze warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pomnika kondotiera Bartolomeo Colleoniego. (kopia pomnika powróciła do Szczecina 15 po śmierci Czesława Piskorskiego). Zmarł w wieku 72 lat. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 60a). Poświęcono mu także tablice pamiątkowe umieszczone m.in. na domu, w którym mieszkał ( ul. Mazurska 21 ) oraz obelisk w Lubinie k. Międzyzdrojów. Jest patronem ulicy na osiedlu Słonecznym w Szczecinie. Jest także patronem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Szczecinie[1]. Od 2002 r. organizowany jest corocznie Rajd im. Czesława Piskorskiego[2]. Jego imię nosi także (czerwony) Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Europejski Szlak Dalekobieżny E-9)[3]

Do najbardziej znanych publikacji należą[edytuj | edytuj kod]

  • Polskie wybrzeże Bałtyku;
  • Zachodnie wybrzeże polskiego Bałtyku;
  • Ze Szczecina przez Świnoujście do Międzyzdrojów;
  • Szczecin i okolice;
  • Jeden dzień w Szczecinie;

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.