Czesław P. Dutka

Czesław P. Dutka

Czesław Paweł Dutka (ur. 30 stycznia 1936 w Oryszkowcach, zm. 10 stycznia 2020 w Polanicy-Zdroju[1]) – polski filolog specjalizujący się w historii i teorii literatury, metodologii badań literackich i socjologii literatury, pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1956 relegowany ze studiów, podjął pracę w sanatorium dziecięcym i uzdrowiskowym domu kultury w Polanicy-Zdroju[2]. W latach 1965–1975 pracował jako nauczyciel w szkołach średnich w Kłodzku. Był współorganizatorem Kłodzkich Wiosen Poetyckich (odbywających się z czasem w Polanicy) i lektorem DKF przy polanickim kinie „Światowid”[2].

W latach 1977–1982 wykładał socjologię na Politechnice Wrocławskiej. W 1978 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1982 r. pracował w Instytucie Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). W 1990 r. habilitował się na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora. W latach 1999–2008 pełnił funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Czesław Dutka był zapalonym szachistą i współorganizatorem Turnieju Szachowego im. Akiby Rubinsteina w Polanicy (obecnie Memoriał Akiby Rubinsteina)[2].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Tancerz idei. Pisarz jako autor i świadek znaczeń, Zielona Góra 1995.
  • Mistrzowie i szkoły. Szkice o tradycji literaturoznawstwa, Zielona Góra 1998.
  • Słowo peryferyjne. Eseje, szkice literackie i recenzje, Zielona Góra 1999.
  • Genologia i konteksty, Zielona Góra 2000.
  • Literatura – badacz i krytyk. Wybrane role partnerów interakcji poznawczej, Zielona Góra 2000.
  • Norwid – nasz współczesny. Profecja i recepcja, Zielona Góra 2002.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szachy w moim życiu: Nie żyje profesor Czesław Dutka
  2. a b c Henryk Grzybowski: Dutka Czesław P.. W: Janusz Laska, Mieczysław Kowalcze: Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej. T. 4: (Ś–Ż) z suplementem. Kłodzko-Nowa Ruda: Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, 2011, s. 237. ISBN 978-83-62337-36-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.