Corazon Aquino

Corazon Aquino
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko Maria Corazon Sumulong Cojuangco Aquino
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1933
Tarlac
Data i miejsce śmierci 1 sierpnia 2009
Makati
Filipiny 11. prezydent Filipin
Okres od 25 lutego 1986
do 30 czerwca 1992
Poprzednik Ferdinand Marcos
Następca Fidel Ramos
podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Sikatuny (Filipiny) Łańcuch Orderu Wyzwoliciela San Martina (Argentyna) Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Order Chryzantemy (Japonia) Nishan-e-Pakistan Kawaler Wielkiej Wstęgi Orderu Słonia Białego (Tajlandia) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielkim Łańcuchem (1951-2001)

Maria Corazon Sumulong „Cory” Cojuangco Aquino (ur. 25 stycznia 1933 w Tarlac, zm. 1 sierpnia 2009 w Makati) – filipińska polityk, prezydent Filipin w latach 1986–1992. Była pierwszą kobietą-prezydentem w historii Azji[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Corazon była żoną działacza opozycji, senatora Benigno Aquino, który walczył z dyktaturą Ferdinanda Marcosa[1].

Kiedy po powrocie z wygnania 21 sierpnia 1983 Benigno Aquino został zamordowany na lotnisku, Corazon Aquino zaangażowała się w walkę polityczną z reżimem Marcosa. Została przywódczynią koalicji Laban, a następnie w lutym 1986 wygrała wybory prezydenckie przeciw Marcosowi. Początkowo zarówno ona, jak i Marcos ogłosili zwycięstwo w wyborach – na skutek demonstracji społeczeństwa Marcos został jednak zmuszony do ucieczki z kraju[1].

Corazon Aquino, 2003

W 1987 Aquino doprowadziła do wprowadzenia nowej, demokratycznej konstytucji[1]. Urząd prezydenta sprawowała do 30 czerwca 1992, kiedy to zastąpił ją na tym stanowisku generał Fidel Ramos.

Corazon Aquino została wybrana Człowiekiem Roku 1986 przez magazyn „Time”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.