Citizendium

Citizendium – internetowa encyklopedia działająca na oprogramowaniu wiki stworzona przez Larry'ego Sangera, jednego z założycieli Wikipedii.

Citizendium to eksperymentalny projekt działający od końca marca 2007 roku w wersji beta (wcześniej dostępna była wersja pilotażowa). Początkowo był to fork Wikipedii – teraz rozwija się samodzielnie.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „Citizendium” pochodzi od angielskich słów citizen – obywatel oraz compendium – kompendium. Pełna nazwa projektu to citizens compendium of everything – obywatelskie kompendium wiedzy o wszystkim.

Edytowanie Citizendium[edytuj | edytuj kod]

W Citizendium nie można pisać artykułów anonimowo. Edytować można tylko po zarejestrowaniu się w jednej z dwóch kategorii: autor lub redaktor. Autorami są wszyscy zarejestrowani użytkownicy, natomiast redaktorem (w konkretnej dziedzinie) może zostać tylko osoba o potwierdzonym statusie specjalisty (wymagane jest wyższe wykształcenie, ukończone 25 lat oraz dorobek naukowy). Rola redaktorów polega na czuwaniu nad poprawnością informacji. Artykuł, który jest merytorycznie poprawny i zawiera dostateczną ilość informacji może zostać „zatwierdzony” przez redaktora.

W sierpniu 2010 r. Citizendium gromadziło ponad 14490 artykułów w języku angielskim (w tym 149 artykułów zweryfikowanych). Z powodu braku aktywności i zainteresowania projektem, w 2020 r. pozostała społeczność Citizendium zaczęła dyskutować nt. zamknięcia projektu[1].

Artykuły w całości powstałe na Citizendium są na licencji Creative Commons (CC-BY-SA 3.0), natomiast artykuły pochodzące częściowo z Wikipedii objęte są licencją GNU FDL 1.2.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Forum Talk:Technical Issues - Citizendium, en.citizendium.org [dostęp 2020-03-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.