Charles Wilson (polityk z Teksasu)

Ten artykuł dotyczy polityka ze stanu Teksas. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Charles Wilson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1933
Trinity (Teksas)
Data i miejsce śmierci 10 lutego 2010
Lufkin
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z Teksasu
Okres od 3 stycznia 1973
do 3 stycznia 1997
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik John Vernard Dowdy
Następca Jim Turner

Charles Wilson (ur. 1 czerwca 1933, zm. 10 lutego 2010) – amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej. W latach 1973–1997 był przedstawicielem drugiego okręgu wyborczego w stanie Teksas w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

W późnych latach 70. silnie wspierał prawicową dyktaturę prezydenta Anastasio Somozy w Nikaragui. Wilson twierdził, iż jeśli rząd USA cofnie pomoc dla Somozy będzie to stanowić zagrożenie dla stabilności w regionie w tym dla bezpieczeństwa w Strefie Kanału Panamskiego. Próbował bezskutecznie zorganizować z pomocą agenta CIA Eda Wilsona grupę 1000 byłych pracowników CIA, którzy mieli uratować reżim Somozy.

W latach 80. zaangażował się w operację wspomagania afgańskich partyzantów mudżahedinów walczących z komunistycznym rządem w Kabulu oraz wspierającą go Armią Radziecką. Wilson odbył kilka podróży do Pakistanu, gdzie spotykał się z tamtejszymi politykami i wojskowymi m.in. prezydentem Muhammadem Zia ul-Haqiem oraz odwiedził obozy dla afgańskich uchodźców. Po zapoznaniu się z sytuacją i będąc członkiem kongresowej komisji ds. wywiadu doprowadził do zwiększenia budżetu tajnych operacji w Afganistanie z kilku milionów do ponad pół miliarda dolarów. Dzięki jego staraniom mudżahedini otrzymali nowoczesną broń przeciwpancerną i ręczne wyrzutnie pocisków rakietowych do zwalczania śmigłowców oraz samolotów typu stinger[potrzebny przypis].

O jego roli podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie opowiada film fabularny Wojna Charliego Wilsona. W tym filmie w rolę Charlesa Wilsona wcielił się aktor Tom Hanks.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.