Charles Vanel

Charles Vanel
Ilustracja
Vanel w 1934
Imię i nazwisko Charles-Marie Vanel
Data i miejsce urodzenia 21 sierpnia 1892
Rennes
Data i miejsce śmierci 15 kwietnia 1989
Cannes
Zawód aktor
Współmałżonek Arlette Mauricette Bailly
Lata aktywności 1910-1988

Charles Vanel, właśc. Charles-Marie Vanel (ur. 21 sierpnia 1892 w Rennes, zm. 15 kwietnia 1989 w Cannes) – francuski aktor filmowy i teatralny.

Pochodził z rodziny kupieckiej. Nie miał szczęśliwej młodości – był wyrzucany ze szkół, do których uczęszczał. Próbował zaciągnąć się do marynarki. Ostatecznie zaczął występować w spektaklach teatralnych.

Zadebiutował w filmie Jim Crow (1910). W przeciągu trwającej 78 lat kariery aktorskiej wystąpił w ponad 200 filmach. Najsłynniejsze kreacje stworzył w thrillerach autorstwa Henriego-Georges’a Clouzota (Cena strachu, 1953; Widmo, 1955).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.