Carrodunum

Ceramika celtycka (Kraków-Podłęże)
Rekonstrukcja stroju celtyckiego na podstawie znalezisk z Krakowa-Podłęża (Archeologiczna Autostrada 2013–2015)

Carrodunum – nazwa miasta wymieniana w Geografii Ptolemeusza (II,11,29) identyfikowana z dzisiejszym Krakowem[1]. Pochodzenie nazwy jest celtyckie, na co wskazuje cząstka dunum wywodząca się z języków celtyckich i oznaczająca miasto.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Największe nasze zainteresowanie budzi Carrodunum nadwiślańskie gdyż najprawdopodobniej wykazuje powiązanie z Krakowem lub z jego okolicą” w: Rudolf Jamka. Początki głównych miast wczesnośredniowiecznych w Polsce południowej w świetle badań archeologicznych: Kraków, Państwowe Wydawn. Naukowe, Oddz. w Krạkowie, 1971 str. 20

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.