British Antarctic Survey

Rothera na Wyspie Adelajdy, główna stacja BAS w Antarktyce

British Antarctic Survey (BAS) – brytyjska rządowa organizacja naukowa, odpowiadająca za badania kontynentu Antarktydy i wysp Antarktyki. Jest częścią Rady Badań Środowiska Naturalnego (Natural Environment Research Council, NERC).

Przed 1962 organizacja nosiła nazwę Falkland Islands Dependencies Survey.

Cele działalności[edytuj | edytuj kod]

British Antarctic Survey prowadzi długoterminowe badania przyrody Antarktyki, monitoruje zmiany zachodzące w oceanie i atmosferze w południowym rejonie okołobiegunowym, oraz badania topograficzne i z zakresu nauk o Ziemi. Do znaczących odkryć dokonanych przez BAS należy wykrycie dziury ozonowej nad Antarktyką[1] i szybkiego tempa topnienia lodowców Antarktydy Zachodniej[2].

Od 2009 roku BAS prowadzi działania w ramach inicjatywy Polar Science for Planet Earth (PSPE). Obejmuje ona sześć programów badawczych, dotyczących klimatu, jego zmian i warunków klimatycznych w przeszłości, oceanu, pokrywy lodowej w Antarktyce oraz ekosystemów polarnych[3].

Placówki badawcze[edytuj | edytuj kod]

Pod opieką BAS znajdują się trzy stacje polarne w Antarktyce: Rothera, Halley i Signy, obozy Fossil Bluff i Sky Blu oraz stacje w subantarktyce: King Edward Point na Georgii Południowej i Bird Island na sąsiedniej wyspie.

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

James Clark Ross zacumowany przy stacji Rothera

BAS dysponuje obecnie dwoma statkami, RRS James Clark Ross używanym w badaniach oceanograficznych i RRS Ernest Shackleton, używanym głównie w celach logistycznych. Kontakt pomiędzy stacjami antarktycznymi a Falklandami jest zapewniony przez samolot Dash-7, podczas gdy loty na krótkich dystansach wykonują cztery samoloty Twin Otter.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.C. Farman, B.G. Gardiner, J.D. Shanklin. Large losses of total ozone in Antarctica reveal seasonal ClOx/NOx interaction. „Nature”. 315, s. 207-210, 1985-05-16. DOI: 10.1038/315207a0. 
  2. Long Term Monitoring and Survey (LTMS). British Antarctic Survey. [dostęp 2013-12-26].
  3. Polar Science for Planet Earth Overview. British Antarctic Survey. [dostęp 2013-12-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Who We Are. British Antarctic Survey. [dostęp 2013-12-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.